تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ

تفاوت صفحه نمایش LCD با LED

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

صفحه نمایش LED و LCD دو نوع صفحه نمایش هستند، که دارای تفاوت‌هایی در کیفیت تصویر و مصرف انرژی می‌باشند. در مورد تکنولوژی این دو نوع صفحه نمایش و همچنین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد آن‌ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید. در صورتیکه صفحه نمایش شما به مشکل بر خورد جهت تعمیر صفحه نمایش خود به اراسیستم مراجعه کنید.

LCD چیست؟

LCD چیست

نمایشگرهای LCD از دو لایه مواد شفاف تشکیل شده‌اند که قطبی شده و محکم به هم چسبیده‌اند. یکی از این لایه‌ها که به طور جداگانه با مواد پلیمری پوشیده شده است، کریستال‌های مایع را نگه می‌دارد. کریستال‌های LCD خودشان نور ندارند بلکه از یک منبع خارجی مثل لامپ‌های فلورسنت، نور می‌گیرند. LCD رایج‌ترین نوع تلویزیون‌های موجود در بازار است و به دلیل تنوع قیمت و اندازه، میان کاربران محبوبیت خاصی دارد. مصرف برق LCD نسبت به تلویزیون‌های معمولی بسیار کمتر است.
با توجه به ساختار ویژه‌ای که این نمایشگرها دارند، دقت و کیفیت تصاویر متحرک در آنها بسیار بالاست. از سوی دیگر، می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت LCD نسبت به لامپ تصویر، تولید و منتشر نکردن اشعه‌هایی است که به چشم آسیب می‌رسانند که در نهایت تولید این صفحه نمایش‌ها موجب مصرف کمتر انرژی خواهد شد. تعمیر صفحه نمایش حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود.

(تلویزیونهای LCD در حال حاضر برای استفاده خانگی تولید نمی‌شوند)

معایب نمایشگر‌های LCD

بزرگ‌ترین مشکل نمایشگرهای LCD عمر کوتاه آنها است که به حدود 16 هزار ساعت می‌رسد در صورتی که عمر نمایشگرهای معمولی 30 هزار ساعت است. گاهی می‌توان با تعمیر صفحه نمایش مجدد از آن استفاده کرد. هر روز نمایشگرهای کریستال مایع یا LCD را در اطراف خود می‌بینید؛ از تلفن همراهتان گرفته تا ساعت دیجیتالی یا نمایشگرهای تلویزیون و کامپیوتر. همه ما در فیزیک خوانده‌ایم که سه حالت ماده وجود دارد: جامد، مایع و گاز. مولکول‌های جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و به همین دلیل، با نظم مشخصی، جسمی معمولاً سخت را تشکیل می‌دهند.

در مقابل مولکول‌های مایع از نیروی جاذبه مولکولی کمتری برخوردار هستند ولی باز هم این نیرو به اندازه‌ای است که آنها را با هم متحد قرار دهد و مانند گاز آزادانه در محیط، به صورت بی نظم حرکت نکنند. در این میان، بعضی مواد حالتی بین مایع و جامد به خود می‌گیرند. به این معنی که هم مانند جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و هم مانند مایع به حالت سیال حرکت می‌کنند.

کریستال مایع

کریستال مایع بیشتر به حالت مایع تمایل دارد تا جامد. با این حال، مقدار گرمایی که برای مایع کردن کریستال جامد نیاز است، تقریباً زیاد می‌باشد. به همین دلیل است که صفحه نمایش‌های LCD، در دماهای مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهند. با توجه به نوع کریستال، انواع مختلفی از کریستال مایع وجود دارد.

نوعی از کریستال مایع که از آن در ساخت LCD استفاده می‌شود، نسبت به عبور جریان، رفتارهای مختلفی از خود نشان می‌دهد. یکی از این رفتارها، عبور و گسیل نور از خود است. کریستال‌های مایع به دو دسته تقسیم می‌کنند. نوعی از آنها گرمازا هستند و به تغییرات گرمایی واکنش نشان می‌دهند. نوع دیگر به تغییرات شیمیایی واکنش نشان می‌دهند.

نوع اول را نیز از نظر ساختار مولکولی به دو نوع تقسیم می‌کنند. نوعی که در شکل گیری در محیط به حالت تصادفی به وجود می‌آید و نوع دیگری که خود، حالت مشخص و آرایش مخصوصی دارد. شکل گیری نوع دوم، بستگی به اثر یک عامل خارجی دارد. این عامل می‌تواند یک جریان الکتریکی باشد و یا یک قالب فیزیکی، که کریستال تحت آن شکل گیرد. کریستال مایع، معمولاً حالتی گره مانند به خود می‌گیرند، ولی با عبور جریان رشته‌های آنها از یکدیگر باز می‌شوند و به صورت منظم شکل می‌گیرند.

به طور کلی، در ساخت LCD چهار موضوع کلی وجود دارد:

 • نور می‌تواند قطبی شود.
 • کریستال مایع نمی‌تواند نور را تغییر و از خود عبور دهد.
 • ساختار کریستال مایع با عبور جریان تغییر می‌کند.
 • موادی شفاف وجود دارند که جریان را از خود عبور می‌دهند.

 

 

تعمیر LCD

مشخصات تلویزیون‌های LCD

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی بسیار بالا

  نور موجود در LCD‌ها با گذشتن از کریستال مایع و فیلتر رنگ، تغییر وضعیت می‌دهد و به چشم ما می‌رسد. مشکل اصلی LCD‌‌ها نمایش رنگ مشکی است. وقتی یک سلول می‌خواهد رنگ مشکی تولید کند، باید جلوی عبور نور را بگیرد تا این رنگ به چشم بیننده برسد. اما این عمل به دلیل وجود همیشگی نور پس زمینه به طور کامل صورت نمی‌گیرد و رنگ مشکی در LCD‌ کامل و عمیق دیده نمی‌شود.
  در صورت خرابی تعمیر صفحه نمایش LCD با افراد متخصص این مشکل را برطرف می‌کند.

 • روشنایی تصویر بیشتر به نسبت صفحه نمایش‌های قدیمی

  همان طور که اشاره شد، در LCD از یک منبع جداگانه برای ایجاد نور استفاده می‌شود. در این نوع تلویزیون که می‌توان میزان نور را به سادگی و با توجه به محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد، کم یا زیاد کرد. اما در پلاسما، هر سلول نور مورد نیازش را خودش تولید می‌کند. این مساله باعث می‌شود دیدن تصاویر تلویزیون‌های پلاسما در محیط‌های پر نور و فضای ازاد کمی سخت‌تر باشد. به همین دلیل برای پخش تصاویر تبلیغاتی یا در محیط‌های پر نور، از LCD استفاده می‌شود.

 • پخش تصاویر با حرکت سریع

  LCD مشکل زمان پاسخ دهی دارد؛ یعنی مدتی طول می‌کشد که بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مساله باعث می‌شود هنگام پخش تصاویری که صحنه‌هایی با حرکت سریع دارند، سایه ای از فریم قبلی روی صحنه باقی بماند. البته اکنون با ساختن مدل‌هایی با زمان پاسخ دهی کمتر از 8 میلی ثانیه نگرانی‌ها در این زمینه کمتر شده است.

 • اندازه

  اندازه تلویزیون‌های LCD بین 32 تا 50 اینچ متغیر است و کمترین ضخامت آنها به 8 سانتی‌متر می‌رسد.

 • طول عمر

  طول عمر LCD‌ها حدود 60 هزار ساعت (7 سال به طور مداوم و شبانه روزی) است. اما ممکن است به دلایلی نیاز به تعمیر صفحه نمایش خود داشته باشید. در واقع عمر مفید LCD تا زمانی است که میزان نور پس زمینه آن به نصف کاهش پیدا کند. برای ساخت  LCD، ابتدا نیاز به دو شیشه‌ی قطبی شده (Polarized) داریم. روی طرفی از شیشه که قطبی نشده است، ماده‌ای پلاستیکی کشیده می‌شود. این ماده باعث می‌شود شبکه‌هایی روی سطح شیشه ایجاد شود. سپس روی این لایه پلاستیکی، لایه‌ای از کریستال مایع نیز کشیده می‌شود.
  شبکه‌های تشکیل شده از پلاستیک، به کریستال مایع شکل و فرم می‌دهند. سپس، صفحه‌های شیشه قطبی شده، که با روکش‌های پلاستیکی و کریستالی آماده شده‌اند را در ردیف‌های عمودی و افقی، در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند. با عبور نور از هر کدام از لایه‌ها، سرعت و زاویه لرزش آن تغییر می‌کند.

  زاویه و جهت گیری نور

  در انتها، اگر زاویه و جهت‌گیری نور با شبکه تشکیل شده از پلاستیک، روی صفحه انتهایی مطابق باشد، نور از آن عبور می‌کند. همان طور که گفتیم، با القای جریان به کریستال مایع، شکل گره مانند آن باز می‌شود. در این حالت، نور را در زاویه و جهت گیری متفاوت با خطوط شبکه مانند لایه بیرونی، قرار می‌دهد و نور را از خود عبور نمی‌دهد و آن قسمت از کریستال، تاریک تر به نظر می‌رسد.
  کریستال مایع به هیچ عنوان از خود نور گسیل نمی‌کند. به همین دلیل، برای تشکیل تصویر به غیر از القای جریان، نیاز به منبع خارجی نور نیز داریم.
  برای درک بهتر این مطلب به یک ساعت دیجیتالی نگاه کنید. قسمتی از صفحه که اعداد در آن نمایش داده نمی‌شوند، روشن است. این نوع صفحه‌های LCD معمولاً دارای منبع نور خارجی نیستند و تنها نور محیط را بازتاب می‌دهند.

  القای جریان

  سپس با القای جریان در کریستال مایع از انعکاس نور در قسمتی که می‌خواهیم آن را نمایش دهیم، جلوگیری می‌کنیم و به جای ایجاد تصویر با روشن کردن، یا خاموش کردن مناطقی از صفحه‌ای روشن، تصاویر را نمایش می‌دهیم. این نوع LCDها برای صفحه نمایش‌هایی مناسب هستند که تصاویری مشخص را همواره نشان می‌دهند. صفحه‌های هفت قسمتی یا 7Segments، مثال مناسبی برای این نوع است.
  در LCDهای رنگی از نوعی نور فلورسنت استفاده می‌شود و صفحه‌ای گسترده از این نوع لامپ، نور را به طور مساوی می‌تاباند تا از متناسب بودن تصویر اطمینان حاصل شود. LCDهای ماتریسی نیز نوع دیگری از نمایشگرهای LCD هستند.
  برای ساخت اینگونه LCDها، از دو لایه شیشه‌ای استفاده می‌شود. به یکی از این شیشه‌ها ردیف و به دیگری یک سطرها متصل می‌شوند. هر سطر به یک مدار مجتمع متصل می‌شود و هر کدام، از نوعی ماده شفاف رسانا ساخته شده است. به این ترتیب، با فرستادن جریان به هر پیکسل، کریستال مایع از هم باز می‌شود و نور را عبور نمی‌دهد. این نوع LCD مشکلات بزرگی از جمله زمان طولانی برای پاسخ دارد.

صفحه نمایش‌هایی که تصاویر رنگی را نشان می‌دهند، دارای سه زیر رنگ هستند

پیکسل سبز، آبی و قرمز هستند. برای ساخت هر پیکسل، یک IC و یک خازن نیاز است. برای یک کامپیوتر کیفی که LCD آن 768×1024 پیکسل دارد، 296,359,2 خازن و IC استفاده شده است[2359296=3×(768×1024)]. مشکلی که در این میان رخ می‌دهد این است که اگر تنها یکی از ترانزیستورها و یا خازن‌ها به صورت دقیق کار نکنند قسمتی از صفحه از کار می‌افتد و تاریک است. افرادی که به تعمیر صفحه نمایش واقف هستند می‌توانند این مشکلات را حل نمایند.

با فراگیر شدن به کارگیری LCD در ابعاد بزرگ‌تر و پیکسل بیشتر، شانس داشتن ترانزیستورها و خازن‌های معیوب بیشتر می‌شود، و سازندگان هم اکنون به دنبال رفع این گونه مشکلات و رسیدن به پیکسل‌های بیشتر و بالا بردن دقت و کیفیت نمایشگرهای LCD هستند. با تعمیر صفحه نمایش با استفاده از جایگزین کردن بلک لایت امکان پذیر است.

 

 

تعمیر صفحه نمایش پلاسما

پلاسما چیست؟

اساس فناوری نمایشگرهای پلاسما، لامپ‌های فلورسنت است. این صفحه نمایش از چندین سلول تشکیل شده که هر یک از آنها دو صفحه شیشه‌ای مجزا دارند. در فاصله بین این دو صفحه، گاز نئون زنون تزریق می‌شود که در روند تولید به صورت پلاسما (مایع) در می‌آید. تعمیر صفحه نمایش پلاسما تنها باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود.

هنگام اتصال تلویزیون یا نمایشگر به برق، این گازها فسفرهای آبی، قرمز و سبز تولید می‌کنند و در نهایت موجب شکل گیری تصویر می‌شوند. در این سیستم، یک پیکسل برابر با گروهی از فسفرهای قرمز، آبی و سبز است. پلاسماها تنوع چندانی ندارند و اندازه بیشتر آنها بالای 42 اینچ است. مهم‌ترین مزایای نمایشگر پلاسما این است.

زاویه دید 180 درجه‌ای ایجاد می‌کنند و می‌توان تصویر را از هر طرف به طور کامل در آنها مشاهده کرد. جالب این است که روشنایی تصویر به صورت خودکار با روشنایی محیط تطابق پیدا می‌کند. مثلا اگر در محیط تاریک به تلویزیون نگاه کنید، تصاویر را روشن‌تر می‌بینید. پلاسماها بسیار باریک هستند اما متاسفانه انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

مشخصات تلویزیون‌های پلاسما

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی

برخلاف LCD، در پلاسما نور پس زمینه وجود ندارد و هر سلول نور مورد نیازش را خود تولید می‌کند. به این ترتیب فقط با خاموش کردن سلول مورد نظر می توان به سطح مناسبی از رنگ مشکی رسید. به همین دلیل است که کنتراست تصویر در پلاسما بسیار بیشتر از LCD به نظر می‌رسد.

 • Burn In

یکی از معایب پلاسما ایجاد Burn In است. در این حالت اگر یک تصویر ثابت مدتی طولانی روی صفحه تلویزیون ثابت پخش شود، ممکن است پس از تغییر تصویر نیز شبحی از آن همچنان روی صفحه باقی بماند. تصاویر تلویزیون معمولا متحرکند و این مساله بیشتر در مورد آرم شبکه‌های تلویزیونی اتفاق می‌افتد که گوشه تصویر ثابت هستند. البته با پیشرفت فناوری ساخت و به وجود آمدن امکاناتی همچون Anti Burn، همچنین با تعمیر صفحه نمایش این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

 • طول عمر

در تلویزیون‌های پلاسما به دلیل این که وظیفه تولید نور بر عهده خود سلول هاست و این کار از طریق فسفرهای داخل آنها صورت می‌گیرد، عمرشان را مدت زمانی در نظر می‌گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند. پلاسماهای قدیمی حدود 20 هزار ساعت دوام می‌آوردند. اما عمر انواع امروزی آنها همانند LCDها و حدود 60 هزار ساعت است.

led tv repair

LED چیست؟

تلویزیون‌های LED نسل بعد از LCD‌ها هستند که تکنیک تابش نور متفاوتی دارند. همین مساله یک تفاوت صفحه نمایش LED با LCD است که موجب تفاوت اساسی در کیفیت تصویر این دو می‌شود. در تلویزیون‌های LED برای روشن کردن صفحه نمایش از دیودهای ساطع کننده نور (LED) در قسمت پشت یا دور تا دور آن، استفاده می‌شود.
با بهره گیری از این چراغ‌ها تصاویر مشکی، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند و کنتراست آنها نیز بالاتر می‌رود. در واقع تلویزیون‌هایی که امروزه به آنها LED می‌گوییم همان تلویزیون‌های LCD قدیمی هستند که از لامپ‌های LED برای نور پشت زمینه آنها استفاده شده است. تعمیر صفحه نمایش در LEDها هم باید توسط افراد خبره انجام گیرد.

 

 

 

 

تعمیرLEDمشخصات تلویزیون‌های LED

 • کنتراست و کیفیت تصاویر تیره

  اولین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که تلویزیون‌های LED در مقایسه با LCDها از کنتراست تصویر بهتری برخوردارند. نمایشگرهای LCD برای ایجاد تصاویر تیره باید کریستال‌ها را بچرخانند و راه نوری را که از پشت صفحه می‌تابد، سد کنند.
  این مساله یکی از مشکلات عمده آنهاست زیرا با ممانعت از تابش نور، کنتراست تصویر کاهش می‌یابد و جزئیات آن را از بین می‌برد. اما در تلویزیون‌های LED با استفاده از قابلیت تیرگی موضعی، میزان نور صفحه کنترل و این مشکل برطرف می‌شود.
  در حقیقت LED‌ها به جای ممانعت از تابش نور، آن را پشت تصاویر مشکی کم رنگ می‌کنند. به این ترتیب تصاویر تیره بهتری به دست می‌آید.

 • درجه دقت رنگ

  دومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است نمایشگر‌های LED با بهره گیری از فناوری نورهای رنگی یا RGB می‌توانند از طریق تنظیم نوری که از پشت صفحه نمایش می‌تابد، رنگ‌های حقیقی تصویر را به نمایش در آورند. در این فناوری که نوعی روش تشریح رنگ است و در بسیاری از نمایشگرها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با مخلوط کردن درصدی از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی، رنگ مورد نظر به دست می‌آید.

 • اندازه

  سومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که اندازه تلویزیون‌های LED بین 40 تا 100 اینچ به بالا متغیر است و ضخامت آنها خیلی کمتر از تلویزیون‌های LCD قدیمی است.

 • طول عمر

  چهارمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که بیشتر سازندگان تلویزیون‌های LED ادعا می‌کنند طول عمر محصولاتشان بیش از 100 هزار ساعت است. البته هنوز آمار ثابت شده‌ای از میزان ماندگاری این تلویزیون‌ها در دست نیست. در هر حال، طول عمر دیودهای نوری بالاست.

 • میزان مصرف انرژی

  پنجمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که LED‌ها بین انواع تلویزیون‌های HD کمترین میزان مصرف انرژی را دارند. گفته می‌شود این تلویزیون‌ها می‌توانند تا 40 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهند.

 • مزایای زیست محیطی

  تفاوت دیگر صفحه نمایش LED با LCD این است که کمتر مصرف شدن انرژی در تلویزیون‌های LED باعث می‌شود میزان تشعشع کربن و تولید گرما در آنها کاهش یابد. این مساله آلودگی کمتر هوا را نیز در پی دارد. علاوه بر این، تولیدکنندگانی همچون شرکت سامسونگ ادعا می‌کنند که تلویزیون‌های سامسونگ جیوه ندارند. عدم وجود جیوه مشکل از بین بردن تلویزیون‌های از کار افتاده را بدون آسیب رساندن به محیط زیست برطرف می‌کند.

 

 

صفحه نمایشoled

OLED چیست؟

مسلما با ورود تلویزیون‌های OLED به بازار، LCD و حتی LED به فناوری‌های درجه دو تبدیل می‌شوند. این تلویزیون‌ها بسیار نازک هستند و چند صد گرم بیشتر وزن ندارند. صفحه نمایش این تلویزیون‌ها را مجموعه‌ای از پرده‌های نازک از جنس مواد آلی تشکیل می‌دهد که بین دو رسانا قرار گرفته‌اند. تعمیر این نوع صفحه نمایش بسیار حساس بوده. این نمایشگرها از فناوری OLED دیودهای آلی ساطع کننده نور بهره می‌برند. از آن جا که این دیودها (OLEDs) خودشان نور تولید می‌کنند، به نور پشت صفحه نیاز ندارند. به همین دلیل نیز نمایشگرهای OLED بسیار سبک، باریک و کم مصرف هستند.

از مزایای دیگر این نوع تلویزیون‌ها می‌توان به مواردی همچون درخشندگی بیشتر در مقایسه با سایر فناوری‌های نور پردازی از پشت، سرعت بالای بازسازی صفحه و واکنش سریع‌تر به تغییر سیگنال‌ها، که باعث می‌شود این تلویزیون برای نمایش فیلم های سینمایی ایده آل باشد، مقاومت زیاد در برابر ضربه و چرخش های ناگهانی، کارایی بالا در دماهای مختلف، شرایط گرمایی نامناسب و مصرف پایین انرژی به علت عدم استفاده از نور پس زمینه اشاره کرد.

تعمیر تلویزیون با گارانتی قطعات هدف شرکت اراسیستم در طی بیست و پنج سال سابقه کاری خود بوده است.

صفحه نمایشqled

QLED چیست؟

QLED صفحه نمایش تعدادی از تلویزیون‌های بالا رده سامسونگ و از جدیدترین تکنولوژی‌های این شرکت است. همانطور که در بالا توضیح دادیم نور LED که قسمتی از QLED است بر اساس دیودهای نوری است و Q که مخفف Quantum Dot است. Quantum Dots به جای ترکیبی ناکارآمد و محدود از LED‌های سفید و فیلترهای رنگ معمولی، روشی متفاوت را برای نمایش رنگ‌ها ایجاد کرده است. نقاط کوانتومی بین دو تا 10 نانومتر قطر دارند و بسته به اندازه‌شان، رنگ‌های متفاوتی تولید می‌کنند.

به عنوان مثال، کوچک‌ترین نقاط روی رنگ آبی و بزرگترها روی قرمز تمرکز می‌کنند. نقاط کوانتومی قادر به تولید رنگ‌های اولیه اشباع شده و طبیعی هستند و در کل طیف وسیعی از رنگ‌ها را می‌توانند تولید کنند و در نهایت تصاویری درخشان با رنگ‌های طبیعی و با کیفیت بالا را نمایش می‌دهند.

مرکز تعمیر ال جی و انواع برندهای صفحه نمایش QLEDدر شرکت فنی و تخصصی اراسیستم در تهران می باشد.

نتیجه

حال بعد از بیان تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و مقایسه آن با مدل‌های OLED باید بگوییم که خرید تلویزیون‌های OLED ، هرچند که قیمت بالایی دارند با توجه به کیفیت بی نظیرشان بهترین گزینه است. بعد از تلویزیون‌های LCD، خرید تلویزیون‌های LED که در حال حاضر بیشتر تلویزیون‌های موجود از این تکنولوژی استفاده می‌کنند گزینه بعدی است. خرید تلویزیون‌های پلاسما و LCD در حال حاضر اشتباه است، مگر برای استفاده‌های خاص. در صورتی که تلویزیونی برای مصرف خانگی با قیمت مناسب می‌خواهید، تلویزیون LED را در اولویت قرار دهید.

 

 

تعمیر صفحه نمایش

صفحه نمایش (Monitor)چیست؟

صفحه نمایش ( مانیتور ) مهم‌ترین دستگاه خروجی رایانه است. بیشتر داده‌هایی که از طریق دستگاه‌های ورودی به رایانه داده می‌شود برای اطلاع کاربر، بر روی صفحه نمایش به نمایش در می‌آید تا کاربر در جریان اتفاقاتی که در حال وقوع است قرار گیرد و نتایج اعمال درخواست شده از رایانه را روی صفحه نمایش ببینید .

امروزه از دو نوع صفحه نمایش استفاده می‌کنند . صفحه نمایش CRT  ( لامپ کاتدی ) و صفحه نمایش LCD. صفحات نمایش LCD، سبک‌تر و کم هجم‌ترند اما قیمت آنها بالاتر از صفحه نمایش‌های کاتدی است. صفحه نمایش رایانه‌های کیفی، LCD است و بیشتر صفحه نمایش رایانه‌های رو میزی کاتدی می‌باشد. صفحات نمایش، تصویر را به صورت مجموعه‌ای از نقاط ( Pixel ) نشان می‌دهند.

تعداد نقاط نشان داده شده بر روی صفحات نمایش، نشان دهنده قدرت تفکیک ( Resolution ) آن است. قدرت تفکیک پذیری، یکی از عوامل مهم کیفیت تصویر است. هر چه قدرت کیفیت بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز بهتر است. قدرت تفکیک پذیری‌های متداول عبارتند از: 640*480  ، 800*600  ، 1024*768  ، 1280*1024

کیفیت تصویر به عامل دیگری به نام کارت گرافیک نیز وابسته است

از کارت گرافیکی یا آداپتور صفحه نمایش به عنوان وسیله واسط بین برد اصلی رایانه و صفحه نمایش استفاده می‌شود و می‌توان اطلاعات دیجیتالی را به سیگنال‌های قابل فهم برا ی مانیتور تبدیل کند. این کارت داخل کامپیوتر نصب می‌شود. (LCD(Liquid Crystal Display (CRT(Cathod Ray Tube

نمایندگی تعمیر و تعویض انواع برندهای صفحه نمایش به عهده شرکت فنی و تخصصی اراسیستم در تهران می باشد.

سیستم LCD

دو نوع LCD در رایانه وجود دارد ؛ ماتریس غیرفعال passive matrix و ماتریس فعال LCD active matrixهای ماتریس غیرفعال از یک شبکه ساده، برای تامین شارژ پیکسل‌های موجود روی نمایشگر استفاده می‌کنند. ایجاد شبکه در واقع یک مرحله پردازش است که با دو لایه شفاف آغاز می‌شود.
به یکی از این لایه‌ها، ستون‌ها و به دیگری ردیف‌هایی واگذار می‌شود که از مواد هادی و شفاف ساخته می‌شوند که معمولا از جنس اکسید قلع هستند. ستون‌ها و ردیف‌ها به مدارهای مجتمع (IC‌ها) مرتبط می‌شوند و زمانی که شارژ از ستون یا سطر خارج شود، این مدارها، کنترل خواهد شد.
مواد کریستال مایع مابین دو لایه شفاف قرار خواهد گرفت، یک فیلم قطبیده به بخش خارجی از هر یک از این لایه اضافه می‌شود. سادگی سیستم ماتریس غیرفعال جالب است اما نواقصی نیز به همراه دارد، از جمله زمان پاسخ کوتاه و کنترل ولتاژ بدون دقت راحت‌ترین راه برای مشاهده زمان پاسخ کوتاه در یک LCD ماتریس غیرفعال این است که نشانگر ماوس را به سرعت از سمت صفحه نمایش به سمت دیگر حرکت دهید.

درحالتی که این حرکت انجام می‌شود به حالت سایه‌هایی که در پی نشانگر ظاهر می‌شود، توجه کنید. کنترل ولتاژ با عدم دقت از توانایی ماتریس غیرفعال جلوگیری می‌کند و در یک زمان تنها بر یک پیکسل تاثیر می‌گذارد. زمانی که ولتاژ برای از هم باز کردن یک پیکس به کار گرفته می‌شود، پیکس‌های اطراف آن نیز تا حدی از هم باز می‌شود که باعث می‌شود تصاویر تار به نظر آید و کنتراست خود را از دست بدهد.

TFT چیست؟

LCDهای ماتریس فعال به TFTها وابسته هستند. اساسا TFTها ترانزیستورها و خازن‌های کوچک سوئیچ شونده هستند. آنها در یک ماتریس و روی یک لایه شفاف مرتب می‌شوند. برای آدرس دهی یک پیکسل، ردیف مناسب سوییچ می‌شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال می شود. خازن قادر به نگهداری شارژ تا به دوره تازه سازی بعدی است.
اگر دقیقا مقدار ولتاژی که برای یک کریستال تامین می‌شود، کنترل گردد، خواهید توانست آن را از هم باز کنید.
اندازه نمایشگر محدود به مشکلات کنترل کیفیت می‌شود که به سازنده‌های آنها برمی‌گردد.

نحوه انتخاب یک مانیتور

انتخاب یک مانیتور به عوامل متفاوتی نظیر مشخصات فنی و نوع کاربرد آن، بستگی دارد. اولین نمایشگرها ( مانیتورهای مبتنی بر متن )  بمنظور استفاده در کامپیوترهای شخصی در سال 1970، ارائه گردیدند.

از سال 1970 تاکنون،  مدل‌های متفاوتی از مانتیتورها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های متفاوت و ارائه قابلیت‌های مختلف، تولید و عرضه شده‌اند. مانیتورهای (CRT) Cathode Ray Tube  و مدل‌های متفاوت ( LCD ( Liquid Crystal display ، نمونه‌هایی از مانیتورهای ارائه شده طی سالیان گذشته و اخیر می‌باشند.

در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش‌های متداول در زمینه انتخاب یک مانیتور پاسخ داده و تا با انتخاب صحیح یک مانیتور بیشتر آشنا شویم. در ابتدا لازم است با برخی اصطلاحات مرتبط با مانیتور که در این مقاله از آنان استفاده شده است، آشنا شویم .

اصطلاحات
 • Aperture Grille :

در تکنولوژی فوق، بمنظور ایزوله نمودن پیکسل‌ها بصورت افقی از مجموعه‌ای سیم‌های عمودی استفاده می‌گردد. مانیتورهایی  که از تکنولوژی فوق استفاده می‌نمایند، دارای شفافیت و وضوح تصویر مناسبی می‌باشند.  پیکسل‌ها با توجه به ماهیت خطوط پویش استفاده شده بمنظور نگاشتن تصویر، بصورت عمودی از یکدیگر متمایز می‌گردند.

 • Aspect Ratio  :

نسبت  پهنای  تصویر به ارتفاع  را می‌گویند و  برای اکثر مانیتورهای موجود،  3 : 4  می‌باشد.

 • Asset Control :

ویژگی فوق، باعث صرفه جویی در زمان بمنظور ردیابی مانیـتورها در شبکه می‌گردد. در صورتیکه مانیتور دارای ویژگی فوق بوده و از آن به همراه نرم افزارهای ضروری در شبکه استفاده گردد، امکان بازیابی اطلاعات لازم بمنظور ردیابی مانیتورها، فراهم می‌گردد.(  شماره سریال مانیتور ، مدل و … ). اطلاعات فوق، برای مدیران شبکه بسیار مفید خواهد بود .

 • Bandwidth  :

سرعت ( بر حسب مگاهرتز ) داده دریافتی توسط مانیتور از پردازنده را کارت گرافیک می‌گویند. هر اندازه میزان سرعت فوق بیشتر باشد، تصاویر با وضوح و شفافیت بهتری نمایش داده می‌شوند ( خصوصا” در مواردیکه دقت بالا، انتخاب شده باشد ).

 • Color Convergence  :

پارامتر فوق، معیاری بمنظور سنجش نحوه تلاقی سه تفنگ رنگی ( قرمز ،سبز ، آبی ) درهر پیکسل بوده و وضوح بهتر تصاویر را در صورت همگرایی مناسب، به دنبال خواهد داشت.

 • Conventional Tube  :

متداول‌ترین لامپ استفاده شده در مانیـتورها، طی سالیان گذشته بوده است. مانیتورهایی که از لامپ تصویر پانزده اینچ و یا بالاتر استفاده نموده‌اند، هم اینک درصدد استفاده از  صفحات مسطح و یا سایر لامپ‌های تصویر، می‌باشند.

 • Dot Pitch  :

یک واحد اندازه گیری بمنظور محاسبه فاصله بین مراکز دو نقطه نورانی با رنگ مشابه بر روی نمایشگر می‌باشد. هر اندازه نقاط به یکدیگر نزدیک باشند، مقدار پارامتر فوق کمتر شده و تصاویر از وضوح بهتری برخوردار خواهند بود.

 • Energy Star  :

استاندارد ارائه شده توسط Environmental Protection Agency )EPA)، بمنظور تولید و استفاده از کامپیوترهای شخصی با هدف بهینه سازی مصرف انرژی  می‌باشد. استاندارد فوق، اولین مرتبه در 17 ژوئن 1993 ارائه گردید. مصرف انرژی کامپیوترها و یا مانیتورهایی که از استاندارد فوق تبعیت می‌نمایند، می‌بایست در پائین‌ترین وضعیت ممکن، به کمتر از 30 وات تنزل یابد.

 • Flat-Screen Color CRT Monitor  :

مانیتورهایی رنگی که دارای صفحات نمایشگر مسطح می‌باشند. نمایشگرهای مسطح نسبت به نمایشگرهای غیرمسطح،  علاوه بر ارائه تصاویر با کیفیت مطلوب‌تر، کاهش تشعشعات را نیز به دنبال خواهند داشت.

 • MPR-II  :

استانداردی بمنظور کاهش انتشار امواج الکترواستاتیک و الکترو مغناطیسی می‌باشد. MPR 1990 یا MPR II استاندارد تعریف شده بمنظور سنجش میزان تشعشعات از دستگاه هایی نظیر مانیتور است.

 • Phosphor :

مواد بر روی صفحه که در واکنش به سیگنال تولید شده توسط تفنگ‌های پرتاپ الکترون، از خود نور ساطع می‌نمایند.

 • pixel

Pixel، از کلمات Picture element  اقتباس شده است. پیکسل‌ها، نقاط کلیدی موجود بر روی صفحات نمایشگر بمنظور ایجاد تصاویر می‌باشند.

 • Pixel Clock Speed  :

فرکانس و یا سرعت نوشتن پیکسل‌های مربوط به یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر می‌باشد. هر اندازه میزان سرعت فوق بالا باشد، لرزش تصاویر کمتر خواهد شد.

 • Refresh Rate  :

به سرعت پویش و بازنویسی اطلاعات بر روی یک صفحه نمایشگر، اطلاق می‌گردد. در فرکانس‌های بالاتر، با توجه به اینکه پیکسل‌ها با سرعت بیشتری فعال می‌گردند، لرزش تصاویر کمتر خواهد شد ( مهمترین عامل لرزش تصویر ، کم نوری است ). به پارامتر فوق، فرکانس عمودی نیز گفته می‌شود.

 • Resolution  :

به تعداد پیکسل‌های نمایش داده شده افقی و عمودی بر روی صفحه، گفته می‌شود. هر اندازه میزان پارامتر فوق افزایش یابد، امکان نمایش تصاویر بیشتری بر روی نمایشگر بدون ضرورت استفاده از Scrolling، فراهم می‌گردد.

 •   Scan Rate  :

پارامتر فوق، سرعت ( بر حسب کیلوهرتز ) ترسیم یک سیگنال خط افقی بر روی نمایشگر را مشخص نموده و هر اندازه مقدار پارامتر فوق بیشتر باشد، تصاویری  واضح‌تر در دقت‌های بالا ایجاد خواهد شد. به پارامتر فوق، فرکانس افقی نیز می‌گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست