all in one

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

صفحه نمایش LED و LCD دو نوع صفحه نمایش هستند. که دارای تفاوت هایی در کیفیت تصویر و مصرف انرژی می باشند ، در مورد تکنولوژی این دو نوع صفحه نمایش و همچنین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد ان ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

LCD چیست؟

(تلویزیون های LCD در حال حاضر برای استفاده خانگی تولید نمی‌شوند) نمایشگرهای LCD از دو لایه مواد شفاف تشکیل شده اند که قطبی شده و محکم به هم چسبیده اند. یکی از این لایه ها که به طور جداگانه با مواد پلیمری پوشیده شده است کریستال های مایع را نگه می دارد. کریستال های LCD خودشان نور ندارند بلکه از یک منبع خارجی مثل لامپ های فلورسنت، نور می گیرند. LCD رایج ترین نوع تلویزیون های موجود در بازار است و به دلیل تنوع قیمت و اندازه، میان کاربران محبوبیت خاصی دارد.

مصرف برق LCD نسبت به تلویزیون های معمولی بسیار کمتر است.

با توجه به ساختار ویژه ای که این نمایشگرها دارند، دقت و کیفیت تصاویر متحرک در آنها بسیار بالاست. از سوی دیگر، میتوان گفت مهم ترین مزیت LCD نسبت به لامپ تصویر، تولید و منتشر نکردن اشعه هایی است که به چشم آسیب می رسانند که در نهایت تولید این صفحه نمایش ها موجب مصرف کمتر انرژی خواهد شد.

معایب نمایشگر های LCD

بزرگ ترین مشکل نمایشگرهای LCD عمر کوتاه آنها است که به حدود 16 هزار ساعت می رسد در صورتی که عمر نمایشگرهای معمولی 30 هزار ساعت است. هر روز، نمایشگرهای کریستال مایع یا LCD را در اطراف خود می بینید؛ از تلفن همراهتان گرفته تا ساعت دیجیتالی یا نمایشگرهای تلویزیون و کامپیوتر. همه ما در فیزیک خوانده ایم که سه حالت ماده وجود دارد: جامد، مایع و گاز، مولکول های جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و به همین دلیل، با نظم مشخصی، جسمی معمولاً سخت را تشکیل می دهند.

در مقابل مولکول های مایع از نیروی جاذبه مولکولی کمتری برخوردار هستند ولی باز هم این نیرو به اندازه ای است که آنها را با هم متحد قرار دهد و مانند گاز آزادانه در محیط، به صورت بی نظم حرکت نکنند. در این میان، بعضی مواد حالتی بین مایع و جامد به خود می گیرند. به این معنی که هم مانند جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و هم مانند مایع به حالت سیال حرکت می کنند.

کریستال مایع بیشتر به حالت مایع تمایل دارد تا جامد. با این حال، مقدار گرمایی که برای مایع کردن کریستال جامد نیاز است، تقریباً زیاد می باشد. به همین دلیل است که صفحه نمایش های LCD، در دماهای مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می دهند.

با توجه به نوع کریستال، انواع مختلفی از کریستال مایع وجود دارد.

نوعی از کریستال مایع که از آن در ساخت LCD استفاده می شود، نسبت به عبور جریان، رفتارهای مختلفی از خود نشان می دهد. یکی از این رفتارها، عبور و گسیل نور از خود است. کریستال های مایع به دو دسته تقسیم می کنند. نوعی از آنها گرمازا هستند و به تغییرات گرمایی واکنش نشان می دهند. نوع دیگر به تغییرات شیمیایی واکنش نشان می دهند.

نوع اول را نیز از نظر ساختار مولکولی به دو نوع تقسیم می کنند. نوعی که در شکل گیری در محیط به حالت تصادفی به وجود می آید و نوع دیگری که خود، حالت مشخص و آرایش مخصوصی دارد.شکل گیری نوع دوم، بستگی به اثر یک عامل خارجی دارد. این عامل می تواند یک جریان الکتریکی باشد و یا یک قالب فیزیکی، که کریستال تحت آن شکل گیرد. کریستال مایع، معمولاً حالتی گره مانند به خود می گیرند، ولی با عبور جریان رشته های آنها از یکدیگر باز می شوند و به صورت منظم شکل می گیرند.

به طور کلی، در ساخت LCD چهار موضوع کلی وجود دارد:

 • نور می تواند قطبی شود.
 • کریستال مایع نمی تواند نور را تغییر و از خود عبور دهد.
 • ساختار کریستال مایع با عبور جریان تغییر می کند.
 • موادی شفاف وجود دارند که جریان را از خود عبور می دهند.

مشخصات تلویزیون های LCD

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی بسیار بالا

نور موجود در LCD ها با گذشتن از کریستال مایع و فیلتر رنگ، تغییر وضعیت می دهد و به چشم ما می رسد. مشکل اصلی lcd ها نمایش رنگ مشکی است.

وقتی یک سلول می خواهد رنگ مشکی تولید کند، باید جلوی عبور نور را بگیرد تا این رنگ به چشم بیننده برسد.

اما این عمل به دلیل وجود همیشگی نور پس زمینه به طور کامل صورت نمی گیرد و رنگ مشکی در lcd کامل و عمیق دیده نمی شود.

 • روشنایی تصویر بیشتر به نسبت صفحه نمایش های قدیمی

همان طور که اشاره شد، در LCD از یک منبع جداگانه برای ایجاد نور استفاده می شود. در این نوع تلویزیون که می توان میزان نور را به سادگی و با توجه به محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد، کم یا زیاد کرد.

اما در پلاسما ، هر سلول نور مورد نیازش را خودش تولید می کند. این مساله باعث می شود دیدن تصاویر تلویزیون های پلاسما در محیط های پرنور و فضای ازاد کمی سخت تر باشد. به همین دلیل برای پخش تصاویر تبلیغاتی یا در محیط های پر نور، از LCD استفاده می شود.

 • پخش تصاویر با حرکت سریع

LCD مشکل زمان پاسخ دهی دارد؛ یعنی مدتی طول می کشد که بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مساله باعث می شود هنگام پخش تصاویری که صحنه هایی با حرکت سریع دارند، سایه ای از فریم قبلی روی صحنه باقی بماند. البته اکنون با ساختن مدل هایی با زمان پاسخ دهی کمتر از 8 میلی ثانیه نگرانی ها در این زمینه کمتر شده است.

 • اندازه

اندازه تلویزیون های LCD بین 32 تا 50 اینچ متغیر است و کمترین ضخامت آن ها به 8 سانتی متر می رسد.

 • طول عمر

طول عمر LCD ها حدود 60 هزار ساعت (7 سال به طور مداوم و شبانه روزی) است. در واقع عمر مفید lcd تا زمانیه که میزان نور پس زمینه آن به نصف کاهش پیدا کند. برای ساخت  LCD، ابتدا نیاز به دو شیشه ی قطبی شده (Polarized) داریم. روی طرفی از شیشه که قطبی نشده است، ماده ای پلاستیکی کشیده می شود. این ماده باعث می شود شبکه هایی روی سطح شیشه ایجاد شود. سپس روی این لایه پلاستیکی، لایه ای از کریستال مایع نیز کشیده می شود. شبکه های تشکیل شده از پلاستیک، به کریستال مایع شکل و فرم می دهند. سپس، صفحه های شیشه قطبی شده، که با روکش های پلاستیکی و کریستالی آماده شده اند را در ردیف های عمودی و افقی، در مقابل یکدیگر قرار می دهند.

با عبور نور از هر کدام از لایه ها، سرعت و زاویه لرزش آن تغییر می کند.

در انتها، اگر زاویه و جهت گیری نور با شبکه تشکیل شده از پلاستیک، روی صفحه انتهایی مطابق باشد، نور از آن عبور می کند. همان طور که گفتیم، با القای جریان به کریستال مایع، شکل گره مانند آن باز می شود. در این حالت، نور را در زاویه و جهت گیری متفاوت با خطوط شبکه مانند لایه بیرونی، قرار می دهد و نور را از خود عبور نمی دهد و آن قسمت از کریستال، تاریک تر به نظر می رسد. کریستال مایع به هیچ عنوان از خود نور گسیل نمی کند. به همین دلیل، برای تشکیل تصویر به غیر از القای جریان، نیاز به منبع خارجی نور نیز داریم.

برای درک بهتر این مطلب به یک ساعت دیجیتالی نگاه کنید. قسمتی از صفحه که اعداد در آن نمایش داده نمی شوند، روشن است. این نوع صفحه های LCD معمولاً دارای منبع نور خارجی نیستند و تنها نور محیط را بازتاب می دهند. سپس با القای جریان در کریستال مایع از انعکاس نور در قسمتی که می خواهیم آن را نمایش دهیم، جلوگیری می کنیم و به جای ایجاد تصویر با روشن کردن، یا خاموش کردن مناطقی از صفحه ای روشن، تصاویر را نمایش می دهیم. این نوع LCDها برای صفحه نمایش هایی مناسب هستند که تصاویری مشخص را همواره نشان می دهند.

صفحه های هفت قسمتی یا 7Segments، مثال مناسبی برای این نوع است.

در LCDهای رنگی از نوعی نور فلورسنت استفاده می شود و صفحه ای گسترده از این نوع لامپ، نور را به طور مساوی می تاباند تا از متناسب بودن تصویر اطمینان حاصل شود. LCDهای ماتریسی نیز نوع دیگری از نمایشگرهای LCD هستند. برای ساخت اینگونه LCDها، از دو لایه شیشه ای استفاده می شود. به یکی از این شیشه ها ردیف و به دیگری یک سطرها متصل می شوند. هر سطر به یک مدار مجتمع متصل می شود و هر کدام، از نوعی ماده شفاف رسانا ساخته شده است. به این ترتیب، با فرستادن جریان به هر پیکسل، کریستال مایع از هم باز می شود و نور را عبور نمی دهد. این نوع LCD مشکلات بزرگی از جمله زمان طولانی برای پاسخ دارد.

صفحه نمایش هایی که تصاویر رنگی را نشان می دهند، دارای سه زیر

– پیکسل سبز، آبی و قرمز هستند. برای ساخت هر پیکسل، یک IC و یک خازن نیاز است. برای یک کامپیوتر کیفی که LCD آن 768×1024 پیکسل دارد، 296,359,2 خازن و IC استفاده است[2359296=3×(768×1024)]. مشکلی که در این میان رخ می دهد این است که اگر تنها یکی از ترانزیستورها و یا خازن ها به صورت دقیق کار نکنند قسمتی از صفحه از کار می افتد و تاریک است.

با فراگیر شدن به کارگیری LCD در ابعاد بزرگ تر و پیکسل بیشتر، شانس داشتن ترانزیستورها و خازن های معیوب بیشتر می شود، و سازندگان هم اکنون به دنبال رفع این گونه مشکلات و رسیدن به پیکسل های بیشتر و بالا بردن دقت و کیفیت نمایشگرهای LCD هستند.

پلاسما چیست؟

اساس فناوری نمایشگرهای پلاسما، لامپ های فلورسنت است. این صفحه نمایش از چندین سلول تشکیل شده که هر یک از ان ها دو صفحه شیشه ای مجزا دارند. در فاصله بین این دو صفحه، گاز نئون زنون تزریق می شود که در روند تولید به صورت پلاسما (مایع) در می اید.

هنگام اتصال تلویزیون یا نمایشگر به برق، این گازها فسفرهای ابی، قرمز و سبز تولید می کنند و در نهایت موجب شکل گیری تصویر می شوند. در این سیستم، یک پیکسل برابر با گروهی از فسفرهای قرمز، ابی و سبز است. پلاسماها تنوع چندانی ندارند و اندازه بیشتر ان ها بالای 42 اینچ است. مهم ترین مزایای نمایشگر پلاسما این است .

زاویه دید 180 درجه ای ایجاد می کنند و می توان تصویر را از هر طرف به طور کامل در ان ها مشاهده کرد. جالب این است که روشنایی تصویر به صورت خودکار با روشنایی محیط تطابق پیدا می کند. مثلا اگر در محیط تاریک به تلویزیون نگاه کنید، تصاویر را روشن تر می بینید. پلاسماها بسیار باریک هستند اما متاسفانه انرژی زیادی مصرف می کنند.

مشخصات تلویزیون های پلاسما

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی

برخلاف LCD، در پلاسما نور پس زمینه وجود ندارد و هر سلول نور مورد نیازش را خود تولید می کند. به این ترتیب فقط با خاموش کردن سلول مورد نظر می توان به سطح مناسبی از رنگ مشکی رسید. به همین دلیل است که کنتراست تصویر در پلاسما بسیار بیشتر از LCD به نظر می رسد.

 • Burn In

یکی از معایب پلاسما ایجاد Burn In است. در این حالت اگر یک تصویر ثابت مدتی طولانی روی صفحه تلویزیون ثابت پخش شود، ممکن است پس از تغییر تصویر نیز شبحی از ان همچنان روی صفحه باقی بماند. تصاویر تلویزیون معمولا متحرکند و این مساله بیشتر در مورد ارم شبکه های تلویزیونی اتفاق می افتد که گوشه تصویر ثابت هستند. البته با پیشرفت فناوری ساخت و به وجود امدن امکاناتی همچون Anti Burn ، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

 • طول عمر

در تلویزیون های پلاسما به دلیل این که وظیفه تولید نور بر عهده خود سلول هاست و این کار از طریق فسفرهای داخل ان ها صورت می گیرد، عمرشان را مدت زمانی در نظر می گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند. پلاسماهای قدیمی حدود 20 هزار ساعت دوام می اوردند اما عمر انواع امروزی ان ها همانند lcd ها و حدود 60 هزار ساعت است.

LED چیست؟ 

تلویزیون های LED نسل بعد از LCD ها هستند که تکنیک تابش نور متفاوتی دارند. همین مساله یک تفاوت صفحه نمایش LED با LCD است که موجب تفاوت اساسی در کیفیت تصویر این دو می شود. در تلویزیون های LED برای روشن کردن صفحه نمایش از دیودهای ساطع کننده نور (LED) در قسمت پشت یا دورتادور ان، استفاده می شود. با بهره گیری از این چراغ ها تصاویر مشکی، طبیعی تر به نظر می رسند و کنتراست ان ها نیز بالاتر می رود. در واقع تلویزیون هایی که امروزه به ان ها LED می گوییم همان تلویزیون های LCD قدیمی هستند که از لامپ های LED برای نور پشت زمینه ان ها استفاده شده است.

مشخصات تلویزیون های LED

 • کنتراست و کیفیت تصاویر تیره

اولین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که تلویزیون های LED در مقایسه با LCDها از کنتراست تصویر بهتری برخوردارند. نمایشگرهای LCD برای ایجاد تصاویر تیره باید کریستال ها را بچرخانند و راه نوری را که از پشت صفحه می تابد، سد کنند. این مساله یکی از مشکلات عمده ان‌هاست زیرا با ممانعت از تابش نور، کنتراست تصویر کاهش می‌یابد و جزئیات آن را از بین می‌برد. اما در تلویزیون های LED با استفاده از قابلیت تیرگی موضعی، میزان نور صفحه کنترل و این مشکل برطرف می شود. در حقیقت LED ها به جای ممانعت از تابش نور، ان را پشت تصاویر مشکی کم رنگ می کنند. به این ترتیب تصاویر تیره بهتری به دست می آید.

 • درجه دقت رنگ

دومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است نمایشگر های LED با بهره گیری از فناوری نورهای رنگی یا RGB می توانند از طریق تنظیم نوری که از پشت صفحه نمایش می تابد، رنگ های حقیقی تصویر را به نمایش دراورند. در این فناوری که نوعی روش تشریح رنگ است و در بسیاری از نمایشگرها مورد استفاده قرار می گیرد، با مخلوط کردن درصدی از رنگ های قرمز، سبز و آبی، رنگ مورد نظر به دست می اید.

 • اندازه

سومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که اندازه تلویزیون های LED بین 40 تا 100 اینچ به بالا متغیر است و ضخامت ان ها خیلی کمتر از تلویزیون های LCD قدیمی است.

 • طول عمر

چهارمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که بیشتر سازندگان تلویزیون های LED ادعا می کنند طول عمر محصولاتشان بیش از 100 هزار ساعت است. البته هنوز امار ثابت شده ای از میزان ماندگاری این تلویزیون ها در دست نیست. در هر حال، طول عمر دیودهای نوری بالاست.

 • میزان مصرف انرژی

پنجمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که LED ها بین انواع تلویزیون های HD کمترین میزان مصرف انرژی را دارند. گفته می شود این تلویزیون ها می توانند تا 40 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهند.

 • مزایای زیست محیطی

و بالاخره اخرین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که کمتر مصرف شدن انرژی در تلویزیون های LED باعث می شود میزان تشعشع کربن و تولید گرما در ان ها کاهش یابد، این مساله الودگی کمتر هوا را نیز در پی دارد. علاوه بر این، تولیدکنندگانی همچون شرکت سامسونگ ادعا می کنند که تلویزیون های سامسونگ جیوه ندارند. عدم وجود جیوه مشکل از بین بردن تلویزیون های از کار افتاده را بدون اسیب رساندن به محیط زیست برطرف می کند.

OLED چیست؟

مسلما با ورود تلویزیون‌های OLED به بازار، LCD و حتی LED به فناوری های درجه دو تبدیل می‌شوند. این تلویزیون‌ها بسیار نازک هستند و چند صد گرم بیشتر وزن ندارند. صفحه نمایش این تلویزیون‌ها را مجموعه ای از پرده‌های نازک از جنس مواد الی تشکیل می دهد که بین دو رسانا قرار گرفته‌اند.            این نمایشگرها از فناوری OLED دیودهای الی ساطع کننده نور بهره می برند. از ان جا که این دیودها (OLEDs) خودشان نور تولید می کنند، به نور پشت صفحه نیاز ندارند. به همین دلیل نیز نمایشگرهای OLED بسیار سبک، باریک و کم مصرف هستند.

از مزایای دیگر این نوع تلویزیون ها می توان به مواردی همچون درخشندگی بیشتر در مقایسه با سایر فناوری های نورپردازی از پشت، سرعت بالای بازسازی صفحه و واکنش سریع تر به تغییر سیگنال ها که باعث می شود این تلویزیون برای نمایش فیلم های سینمایی ایده ال باشد، مقاومت زیاد در برابر ضربه و چرخش های ناگهانی، کارایی بالا در دماهای مختلف، شرایط گرمایی نامناسب و مصرف پایین انرژی به علت عدم استفاده از نور پس زمینه اشاره کرد.

QLED چیست؟

QLED صفحه نمایش تعدادی از تلویزیون های بالارده سامسونگ و از جدیدترین تکنولوژی های این شرکت است. همانطور که در بالا توضیح دادیم نور LED که قسمتی از QLED است بر اساس دیودهای نوری است و Q که مخفف Quantum Dot است. Quantum Dots به جای ترکیبی ناکارآمد و محدود از LED های سفید و فیلترهای رنگ معمولی ، روشی متفاوت را برای نمایش رنگ ها ایجاد کرده است. نقاط کوانتومی بین دو تا 10 نانومتر قطر دارند و بسته به اندازه شان، رنگهای متفاوتی تولید می کنند.

به عنوان مثال ، کوچکترین نقاط روی رنگ آبی تمرکز می کنند ، بزرگترها روی قرمز تمرکز می کنند. نقاط کوانتومی قادر به تولید رنگهای اولیه اشباع شده و طبیعی هستند و در کل طیف وسیعی از رنگ ها را می توانند تولید کنند و در نهایت تصاویری درخشان با رنگ های طبیعی و با کیفیت بالا را نمایش می دهند.

نتیجه

و حال بعد از بیان تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و مقایسه ان با مدل های OLED باید بگوییم که خرید تلویزیون های oled، هرچند که قیمت بالایی دارند با توجه به کیفیت بی نظیرشان بهترین گزینه است. بعد از تلویزیون های LCD، خرید تلویزیون های LED که در حال حاضر بیشتر تلویزیون های موجود از این تکنولوژی استفاده می کنند گزینه بعدی است. خرید تلویزیون های پلاسما و lcd در حال حاضر اشتباه است، مگر برای استفاده های خاص. در صورتی که تلویزیونی برای مصرف خانگی با قیمت مناسب می خواهید، تلویزیون LED را در اولویت قرار دهید.

صفحه نمایش (monitor)چیست؟

صفحه نمایش ( مانیتور ) مهمترین دستگاه خروجی رایانه است بیشتر داده هایی که از طریق دستگا ههای ورودی به رایانه داده می شود برای اطلاع کاربر ، بر روی صفحه نمایش به نمایش در می آید تا کاربر در جریان اتفاقاتی که در حال وقوع است قرار گیرد و نتایج اعمال درخواست شده از رایانه را روی صفحه نمایش ببینید .

امروزه از دو نوع صفحه نمایش استفاده می کنند . صفحه نمایش CRT  ( لامپ کاتدی ) و صفحه نمایش LCD  . صفحات نمایش LCD ، سبک تر و کم هجم ترند اما قیمت آنها بالاتر از صفحه نمایش های کاتدی است . صفحه نمایش رایانه های کیفی ، LCD است و بیشتر صفحه نمایش رایانه های رو میزی کاتدی می باشد . صفحات نمایش ، تصویر را به صورت مجموعه ای از نقاط ( Pixel ) نشان می دهند .

تعداد نقاط نشان داده شده بر روی صفحات نمایش ، نشان دهنده قدرت تفکیک ( Resolution ) آن است . قدرت تفکیک پذیری ، یکی از عوامل مهم کیفیت تصویر است ، هر چه قدرت کیفیت بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز بهتر است . قدرت تفکیک پذیری های متداول عبارتند از : 640*480  ، 800*600  ، 1024*768  ، 1280*1024

کیفیت تصویر به عامل دیگری به نام کارت گرافیک نیز وابسته است .

از کارت گرافیکی یا آداپتور صفحه نمایش به عنوان وسیله واسط بین برد اصلی رایانه و صفحه نمایش استفاده می شود و می توان اطلاعات دیجیتالی را به سیگنالهای قابل فهم برا ی مانیتور تبدیل کند . این کارت داخل کامپیوتر نصب می شود . (LCD(Liquid Crystal Display (CRT(Cathod Ray Tube

سیستم LCD

دو نوع LCD در رایانه وجود دارد ؛ ماتریس غیرفعال passive matrix و ماتریس فعال LCD active matrixهای ماتریس غیرفعال از یک شبکه ساده ، برای تامین شارژ پیکسل های موجود روی نمایشگر استفاده می کنند. ایجاد شبکه درواقع یک مرحله پردازش است که با دو لایه شفاف آغاز می شود.

به یکی از این لایه ها ستون ها و به دیگری ردیف هایی واگذار می شود که از مواد هادی و شفاف ساخته می شوند که معمولا از جنس اکسید قلع هستند. ستونها و ردیفها به مدارهای مجتمع (IC ها) مرتبط می شوند و زمانی که شارژ از ستون یا سطر خارج شود، این مدارها، کنترل خواهد شد.

مواد کریستال مایع مابین دو لایه شفاف قرار خواهد گرفت ، یک فیلم قطبیده به بخش خارجی از هر یک از این لایه اضافه می شود. سادگی سیستم ماتریس غیرفعال جالب است اما نواقصی نیز به همراه دارد، از جمله زمان پاسخ کوتاه و کنترل ولتاژ بدون دقت راحت ترین راه برای مشاهده زمان پاسخ کوتاه در یک LCD ماتریس غیرفعال این است که نشانگر ماوس را بسرعت از سمت صفحه نمایش به سمت دیگر حرکت دهید. درحالتی که این حرکت انجام می شود به حالت سایه هایی که در پی نشانگر ظاهر می شود، توجه کنید. کنترل ولتاژ با عدم دقت از توانایی ماتریس غیرفعال جلوگیری می کند و در یک زمان تنها بر یک پیکسل تاثیر می گذارد. زمانی که ولتاژ برای از هم باز کردن یک پیکس به کار گرفته می شود،

پیکس های اطراف آن نیز تا حدی از هم باز می شود که باعث می شود تصاویر تار به نظر آید و کنتراست خود را از دست بدهد.

LCDهای ماتریس فعال به TFTها وابسته هستند. اساسا TFTها ترانزیستورها و خازن های کوچک سوئیچ شونده هستند. آنها در یک ماتریس و روی یک لایه شفاف مرتب می شوند. برای آدرس دهی یک پیکسل ، ردیف مناسب سوییچ می شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال می شود. خازن قادر به نگهداری شارژ تا به دوره تازه سازی بعدی است.
اگر دقیقا مقدار ولتاژی که برای یک کریستال تامین می شود، کنترل گردد، خواهید توانست آن را از هم باز کنید. بیشتر نمایشگرهای امروزی در هر پیکسل ???سطح روشنایی پیشنهاد می کنند. فناوری LCDها بسرعت در حال رشد است.
اندازه نمایشگر محدود به مشکلات کنترل کیفیت می شود که به سازنده های آنها برمی گردد. بتازگی شرکت اپل بزرگترین مانیتور LCDجهان را دراندازه ??اینچی به بازار عرضه کرد که کیفیت تصویری بسیار بالا دارد. پس برای داشتن وضوح و کیفیت قابل توجه ،باید بهای زیادی بپردازیم.

نحوه انتخاب یک مانیتور

مانیتور یکی از عناصر سخت افزاری مهم در کامپیوتر است که از آن بعنوان دستگاه استاندارد خروجی و در جهت  نمایش اطلاعات استفاده می گردد.      تمامی کاربران کامپیوتر بمنظور مشاهده خروجی مناسب ، نیازمند استفاده از یک مانیتور مطلوب می باشند. انتخاب یک مانیتور به عوامل متفاوتی نظیر مشخصات فنی و نوع کاربرد آن ، بستگی دارد .اولین نمایشگرها ( مانیتورهای مبتنی بر متن )  بمنظور استفاده در کامپیوترهای شخصی در سال 1970 ، ارائه گردیدند.

از سال 1970 تاکنون،  مدل ها ی متفاوتی از مانتیتورها با بهره گیری از تکنولوژی های متفاوت و ارائه قابلیت های مختلف ، تولید و عرضه شده اند . مانیتورهای ( CRT ( Cathod Ray Tube  و مدل های متفاوت  ( LCD ( Liquid Crystal display  ، نمونه هائی از مانیتورهای ارائه شده طی سالیان گذشته و اخیر می باشند.

در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک مانیتور پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط انتخاب صحیح یک مانیتور بیشتر آشنا شویم .در ابتدا لازم است با برخی اصطلاحات مرتبط با مانیتور که در این مقاله از آنان استفاده شده است ، آشنا شویم .

اصطلاحات
 • Aperture Grille :

در تکنولوژی فوق ، بمنظور ایزوله نمودن پیکسل ها  بصورت افقی از مجموعه ای سیم های عمودی استفاده می گردد.مانیتورهائی  که از تکنولوژی فوق استفاده می نمایند، دارای شفافیت و وضوح تصویر مناسبی می باشند.  پیکسل ها با توجه به ماهیت خطوط پویش استفاده شده بمنظورنگاشتن تصویر، بصورت عمودی از یکدیگر متمایز می گردند.

 • Aspect Ratio  :

نسبت  پهنای  تصویر به ارتفاع  را می گویند و  برای اکثر مانیتورهای موجود ،  3 : 4  می باشد .

 • Asset Control :

ویژگی فوق، باعث صرفه جوئی در زمان بمنظور ردیابی مانیـتورها در شبکه می گردد. در صورتیکه مانیتور دارای ویژگی فوق بوده و از آن بهمراه نرم افزارهای ضروری در شبکه استفاده گردد ، امکان بازیابی اطلاعات لازم بمنظور ردیابی مانیتورها ، فراهم می گردد.(  شماره سریال مانیتور ، مدل و … ) . اطلاعات فوق، برای مدیران شبکه بسیار مفید خواهد بود .

 • Bandwidth  :

سرعت ( بر حسب مگاهرتز ) داده دریافتی توسط مانیتور از پردازنده کارت گرافیک را می گویند . هر اندازه میزان سرعت فوق بیشتر باشد ، تصاویر با وضوح و شفافیت بهتری نمایش داده می شوند ( خصوصا” در مواردیکه دقت بالا، انتخاب شده باشد ) .

 • Color Convergence  :

پارامتر فوق ، معیاری بمنظور سنجش نحوه تلاقی سه تفنگ رنگی ( قرمز ،سبز ، آبی ) درهر پیکسل بوده و وضوح بهتر تصاویر را در صورت همگرائی  مناسب ، بدنبال خواهد داشت .

 • Conventional Tube  :

متداولترین لامپ استفاده شده در مانیـتورها ،طی سالیان گذشته بوده است . مانیتورهائی که از لامپ تصویر پانزده اینچ و یا بالاتر استفاده نموده اند ، هم اینک درصدد استفاده از  صفحات مسطح و یا سایر لامپ های تصویر ، می باشند .

 • Dot Pitch  :

یک واحد اندازه گیری بمنظور محاسبه فاصله بین مراکز دو نقطه نورانی  با رنگ مشابه بر روی نمایشگر می باشد .هر اندازه نقاط به یکدیگر نزدیک باشند ،مقدار پارامتر فوق کمتر شده و تصاویر از وضوح بهتری برخوردار خواهند بود .

 • Energy Star  :

استاندارد ارائه شده توسط Environmental Protection Agency )EPA) ، بمنظور تولید و استفاده از کامپیوترهای شخصی با هدف بهینه سازی مصرف انرژی  می باشد.استاندارد فوق ، اولین مرتبه در 17 ژوئن  1993 ارائه گردید.مصرف انرژی کامپیوترها و یا مانیتورهائی که از استاندارد فوق تبعیت می نمایند ، می بایست در پائین ترین وضعیت ممکن ، به کمتر از30 وات تنزل یابد.

 • Flat-Screen Color CRT Monitor  :

مانیتورهائی رنگی که دارای صفحات نمایشگرمسطح  می باشند. نمایشگرهای  مسطح نسبت به نمایشگرهای غیرمسطح ،  علاوه بر ارائه تصاویر با کیفیت مطلوبتر ،  کاهش تشعشعات را نیز بدنبال خواهند داشت .

 • MPR-II  :

استانداردی بمنظور کاهش انتشار امواج الکترواستاتیک و الکترو مغناطیسی می باشد . MPR 1990 یا MPR II استاندارد تعریف شده بمنظور سنجش میزان تشعشعات از دستگاه هائی نظیر مانیتور است .

 • Phosphor :

مواد بر روی صفحه که در واکنش  به سیگنال تولید شده توسط تفنگ های پرتاپ الکترون ، از خود نور ساطع می نمایند .

 • Pixel ، از کلمات Picture element  اقتباس شده است . پیکسل ها ، نقاط کلیدی موجود  بر روی صفحات نمایشگر بمنظور ایجاد تصاویر می باشند .
 • Pixel Clock Speed  :

فرکانس و یا سرعت نوشتن پیکسل ها ی مربوط به یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر می باشد. هر اندازه میزان سرعت فوق بالا باشد ، لرزش تصاویر کمتر خواهد شد.

 • Refresh Rate  :

به سرعت پویش و بازنویسی اطلاعات بر روی یک صفحه نمایشگر ، اطلاق می گردد.در فرکانس های بالاتر، با توجه به اینکه پیکسل ها با سرعت بیشتری فعال می گردند ،لرزش تصاویر کمتر خواهد شد ( مهمترین عامل لرزش تصویر ، کم نوری است ) . به پارامتر فوق ، فرکانس عمودی نیز گفته می شود .

 • Resolution  :

به تعداد پیکسل های نمایش داده شده افقی و عمودی بر روی صفحه ، گفته می شود. هر اندازه میزان پارامتر فوق افزایش یابد ، امکان نمایش تصاویر بیشتری بر روی نمایشگر بدون ضرورت استفاده از Scrolling ، فراهم می گردد .

 •   Scan Rate  :

پارامتر فوق ، سرعت ( بر حسب کیلوهرتز )  ترسیم یک سیگنال خط افقی بر روی نمایشگر را مشخص نموده و هر اندازه مقدار پارامتر فوق بیشتر باشد ،  تصاویری  واضح تر در دقت های  بالا ایجاد خواهد شد . به پارامتر فوق ، فرکانس افقی نیز می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست