تعمیر یخچال

 یخچال و فریزر چیست؟

یخچال وسیله‌ای است برای نگهداری مواد خوراکی و آشامیدنی که با خنک نگه داشتن آن، از فاسد شدن مواد جلوگیری می‌کند. از فریزر نیز برای نگهداری مواد در دمای پایین‌تر(زیر صفر درجه سانتی‌گراد) استفاده می‌شود. امروزه علاوه بر ساخت یخچال توسط کارخانجات ، تعمیر یخچال فریزر  در مراکز معتبر حائز اهمیت می باشد. شما با مراجعه به اراسیستم به عنوان نمایندگی رسمی انواع برندهای یخچال و فریزر می توانید با خیالی اسوده  لوازم خود را به این شرکت بسپارید.

تاریخچه یخچال و فریزر

تعمیر یخچالقبل از ورود تکنولوژی به دنیای انسان‌ها، مردم از روش‌های مختلفی مانند استفاده از برف در فصل زمستان و نگهداری مواد غذایی در سرداب‌های خنک، چاه‌ها، چشمه‌ها در فصول گرم استفاده می‌کردند. با گذشت زمان و افزایش روز‌افزون نیاز بشر به وسیله‌ای که بتوانند مواد غذایی را در آن به مدت طولانی قرار دهند بدون فاسد شدن، یخچال و فریزر اختراع شد.

در قرن یازدهم میلادی دانشمند بنام ایرانی، ابن سینا موفق به اختراع مبرد شد، که برای چگالش پیوند بخار‌های آروماتیک بکار می‌رود. این اختراع پایه و اساس یخچال بود.

اجزای اصلی یخچال شامل، کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز و ترموستات می‌شود.

 • کمپرسور یخچال:

  این قطعه همان موتور یخچال است و نحوه‌ی عملکرد آن به گونه‌ای است که گاز تبریدی را دائما در لوله‌ی برگشت مکیده و با فشار، وارد لوله‌ی رفت می‌کند. این چرخه سبب خنک شدن فضای داخلی یخچال می‌شود.
  کمپرسور یخچال خود نیز شامل پیستون، میل لنگ و سوپاپ‌ها می‌شود.

 • عملکرد کمپرسور:

  گاز تبریدی توسط کمپرسور درون لوله پمپ می‌شود. این پمپ درون محفظه‌ای کاملا بسته قرار دارد و با تعدادی بیت و فنر درون روغن معلق است. حال با فشرده کردن گاز در درون لوله‌های اواپراتور، این گاز در کندانسور با خنک شدن تبدیل به مایع می‌شود.

 • کندانسور یخچال:

  این قطعه نوعی مبدل حرارتی است و وظیفه خنک سازی یخچال را به عهده دارد. گاز مبردیخچال گرمای درون یخچال را جذب می‌کند و سبب افزایش دمای خود می‌شود. این گاز فوق داغ یا superheat با فرستاده شدن درون کندانسور کاهش دما پیدا کرده و تبدیل به مایع می‌شود. حال این گاز مایع با رد شدن از یک فیلتر به نام لوله مویی وارد لوله‌های مارپیچی مسی پشت یخچال می‌شود. با رد شدن از این لوله‌ها، گرمای داخل یخچال را جذب کرده و انبساط می‌یابد و دوباره به حالت گاز داغ در‌ می‌آید. این سیال مبرد با دما و فشار بالا از کمپرسور به سمت کندانسور هدایت می‌شود و این چرخه مدام تکرار می‌شود.

 • اواپراتور یخچال:

  لوله‌های مارپیچی در پشت یخچال که سطوح آن سبب انتقال حرارت می‌شوند. به عبارت دیگر با گذشتن مایع مبرد از این لوله‌ها و انتقال حرارت سبب ایجاد سرما در فضای داخلی یخچال می‌شود.

 • عملکرد اواپراتور:

  هنگامی که گاز مبرد با رد شدن از لوله مویی وارد اواپراتور می‌شود، فشار آن کم کم پایین آمده و در نتیجه درجه جوش گاز مبرد نیز پایین می‌آید. در این هنگام گاز مایع به بخار تبدیل می‌شود و حرارت از محیط توسط اواپراتور جذب می‌شود. با این عملکرد فضای درون یخچال خنک می‌شود.

 • گاز یخچال:

  این گاز با فرایند متناوب تبخیر و میعان سبب سرد شدن داخل یخچال می‌شود. گاز‌ی که به عنوان مبرد استفاده می‌شود در یخچال‌های قدیمی گاز آمونیاک بود. اما به دلیل سمی بودن آن دیگر ممنوع شد. بعد از آن از گاز فریون 12 استفاده شد، که آن هم به دلیل تخریب لایه اوزون و آلودگی برای محیط زیست غیر قابل استفاده اعلام شد. در یخچال‌های امروزی از گاز فریون R290 به عنوان مبرد استفاده می‌شود.

 • ترموستات یخچال:

  ترموستات وظیفه روشن و خاموش شدن یخچال را دارد. هنگامی که شما درجه یخچال خود را بر روی عدد مشخصی قرار می‌دهید، ترموستات با رسیدن به دمای مشخص از پیش تعیین شده باعث می‌شود کمپرسور یا همان موتور یخچال به طور اتوماتیک خاموش شود.

                                                      فریزر چیست؟

تعمیرکار یخچالفریزر در واقع همان یخچال است با این تفاوت که ترموستات آن برای دمای پایین‌تری ( زیر صفر درجه سانتی‌گراد) تنظیم شده است. با صحیح استفاده کردن از یخچال و فریزر باز هم ممکن است شما با مشکل مواجه شوید. در اینجا با برخی از خرابی‌های احتمالی یخچال فریزر آشنا می‌شویم.

اگر یخچال شما به یکباره خاموش شد و دیگر روشن نشد به احتمال زیاد موتور آن خراب شده است و دیگر قادر به خنک کردن یخچال نیست. در این هنگام موتور یخچال باید تعمیر شود و یا کاملا تعویض شود.

اگر با عملکرد نادرست یخچال مواجه شدید یعنی دمای یخچال فریزر آن دمایی نیست که شما در ابتدا تعیین کرده باشید، ترموستات دستگاه خراب شده است و قادر به اندازه‌گیری دمای یخچال نیست.

اگر یخچال کار نمی‌کرد و یا روشن نمی‌شد ممکن است به دلیل کمبود و تخلیه گاز خنک کننده آن باشد.

خرابی فن، معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال از دیگر عوامل خنک نبودن یخچال فریزر است.

برق داشتن بدنه یخچال می‌تواند به دلیل معیوب بودن سیم‌های رابط، نصب نشدن سیم ارت یخچال، اتصالی ترموستات و در نهایت اتصالی موتور یخچال باشد.

روش تعمیر قطعات یخچال:

برای تعمیر موتور یخچال و یا دیگر اجزای آن، بهتر است وسیله خود را به یک تعمیر کار حرفه‌ای بسپارید. شرکت آراسیستم با تعمیرکاران متخصص در این زمینه آماده خدمت رسانی شبانه روزی برای شما عزیزان است.

مشخصات یک یخچال خوب:

تعمیر یخچال انواع برند

 • برچسب انرژی:

  یخچال‌هایی که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را دارند بهترین انتخاب است. در این میان یخچال‌هایی که فریزر آن در قسمت پایین قرار دارند، بهترین بازده انرژی را دارا هستند و آنهایی که فریزر در قسمت بالا قرار دارند در جایگاه دوم هستند. امروزه محبوب‌ترین یخچال، یخچال‌‌‌های ساید بای ساید هستند. اما با اینکه شما با نگاه کردن به برچسب انرژی علامت A++ را می‌بینید بدانید مصرف انرژی آن بهینه نخواهد بود.

 • موتور یخچال:

  مهم‌ترین قطعه در یخچال موتور آن است، زیرا با خراب شدن این قطعه شما با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد. لذا در زمان خرید به خوبی دقت کنید و مطمئن شوید که نوع موتور یا کندانسور از نوع خطی است که بهترین نوع کندانسور است. از خرید موتور‌‌های چینی جدا خودداری کنید. از برند‌های معتبرو از نمایندگی‌های مجاز خریدکنید.

 • امکانات یخچال:

  پیشرفت تکنولوژی بر روی یخچال فریزر نیز تاثیر بسزایی گذاشته است و امکانات فراوانی را در یخچال فریزر به وجود آورده است. این امکانات شامل دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، نمایشگر‌ها و صفحه‌های LED روی درب یخچال، فیلتر‌های مختلف تصفیه آب و مجاری‌های خروجی آب و یخ می‌شود. به یاد داشته باشید که این امکانات هزینه‌های اضافی و تعمیرات دیگر را نیز به همراه خود دارند.

 • گارانتی:

  مهم‌ترین فاکتور در زمان خرید یخچال گارانتی آن است. در یخچال‌های ساده گارانتی موتور یا کندانسور آن مهم است اما در یخچال‌های دیجیتال، گارانتی قطعات الکترونیک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • استفاده بهینه از یخچال:

  یخچال فریزر تنها وسیله‌ی برقی در خانه است که در شبانه روز بصورت بی وقفه کار می‌کند. بر این اساس انرژی زیادی را هم مصرف می‌کند. برای عملکرد بهینه و افزایش عمر یخچال فریزر چندین راه‌کار را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

 1. برفک‌های یخچال فریزر را مرتبا تمیز کنید.
 2. بهتر است یخچال را در محلی خنک و تراز شده قرار دهید.
 3. جداره‌ی یخچال را با آب و جوش شیرین مرتبا تمیز کنید.
 4. در یخچال را طولانی مدت باز نگذارید.
 5. از کنار هم چسباندن مواد خوراکی به دلیل گردش هوا و یا چسباندن مواد یه دیواره‌های یخچال پرهیز کنید.

نمایندگی رسمی تعمیر انواع برندهای یخچال و فریزر در شرکت آراسیستم با سابقه 25 ساله توسط کادری مجرب انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست