چیپست

چیپست و وظیفه آن

چیپ لپ تاپ

وظیفه هماهنگ‌ سازی و مدیریت اطلاعات در بین پردازنده‌ها و قطعاتی که به مادربرد متصل هستند بر عهده دارد. چیپست، روی مادربرد طراحی و تعبیه شده است. توسط توپ‌های قلعی که زیر چیپ قرار دارد، به مادربورد متصل می‌شود. چیپست‌ها مجموعه‌ای از مدارات مجتمع (آی سی) هستند. اگر این مدارات مجتمع نبودند. فیبر مدار چاپی برای طراحی مادربرد، به اندازه‌ی یک زمین فوتبال یا بیشتر فضا را اشغال می‌کرد. که می‌توانست هزینه‌ی بیشتر از ۱۱۰ مادربرد را داشته باشد.

در نتیجه این مجتمع سازی باعث بهینه سازی و فشرده سازی و پایین آمدن قیمت چندین آی‌سی در یک پکیج به نام چیپست شده است. بودن این قطعه بر روی مادربرد لازم و ضروری است. چیپ اصلی یکی از مهم‌ترین قطعات روی مادربرد (motherboards) می‌باشد. بیشتر مادربردهای (motherboards) جدید که کاربرد عادی دارند، دارای یک چیپ اصلی می‌باشند و تمامی ارتباط‌ها توسط همین چیپ انجام می‌گیرد. در مورد مادربردهای قدیمی‌تر پل‌های شمالی و جنوبی هر کدام کار جداگانه‌ای دارند.

تعمیر چیپ لپ تاپ برنداگر ایراد مادربرد از چیپ اصلی باشد، معمولا بوسیله ریبال نمودن یا تعویض چیپ در 50 درصد موارد قابل حل است و در 50 درصد موارد دیگر منجر به خاموشی یا عدم تصویر مادربرد شده و یا بدون تغییر باقی خواهد ماند. باید به این نکته توجه داشت که در مرحله تعویض چیپ (به دلیل عدم امکان استفاده مجدد از چیپ) چنانچه مادربرد درست نشود هزینه چیپ باید پرداخت شود .

بنابراین معمولا پیشنهاد کارشناسان گزینه‌ی ریبال نمودن چیپ خواهد بود. تا در صورت عدم رفع ایراد (تعمیر نشدن مادربرد) مشتری متحمل پرداخت هزینه نگردد. شرکت آرا سیستم با متخصصین کارآزموده و حرفه‌ایی تخصص ویژه‌ایی در این امر داشته. همچنین در کمترین زمان ممکن و حداقل هزینه خدمات را به شما ارئه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست