تعمیرمایکروفر انواع برندها

مایکروفر، مایکروویو، توستر:

مایکروفر:

مایکروفر نوعی اجاق با تکنولوژی روز دنیا است. این نوع اجاق با تاباندن موج الکترومغناطیسی با طول موج کم به مولوکول‌های آب وغذا و افزایش جنبش این مولوکول‌ها سبب ایجاد گرما و پختن غذا در زمان کوتاه می‌شود. در صورتیکه با مشکل روبرو شود می تواند بسیار خطرناک باشد و نیاز است با تعمیر کارهای مجرب که در مرکز اراسیستم به عنوان نمایندگی رسمی می باشد جهت تعمیر مایکروفر خود تماس بگیرید.

اجزای اصلی مایکروفر:

 • منبع تغذیه: مایکروفر دارای ولتتعمیر مایکروویواژ 230 ولت است و از یک سیستم ایمنی عبور می‌کند تا در هنگامی ‌که گرما بیش از اندازه شد بتواند برق را قطع کند.
 • کنترل پنل: تنظیمات زمانی و میزان توان مورد استفاده توسط کاربر بر روی کنترل پنل مایکروفر قابل تنظیم است.
 • مگنتورن: مگنتورن وظیفه ایجاد امواج رادیویی با طول موج کوتاه را دارد. ولتاژ اصلی توسط یک ترانسفورمر و خازن تا حدود 3000 ولت بالا برده می‌شود که مگنتورن در این ولتاژ کار می‌کند.
 • مجرای موج: امواج رادیویی تولید شده توسط مجرای موج به سمت محفظه‌ی پخن هدایت می‌شوند که توسط دیواره‌ها و درب مایکروفر بازتاب می‌شوند.
 • صفحه‌ی گردان: با قرار دادن غذا بر روی صفحه گردان همه‌ی قسمت‌های غذا به یک اندازه پخته می‌شوند.

مایکروفر چگونه کار می‌کند؟

با روشن کردن مایکروفر برق ورودی به کمک خازن، دیود، ترانس ولتاژ بالا به ولتاژی در حدود 2500 ولت می‌رسد. مگنتورن با دریافت این فشار بالای برق امواجی با طول حداکثر 15 سانتی‌متر تولید می‌کند.

امواج تولیدی به وسیله مجرای موج به صورت متمرکز به داخل کابین مایکروفر تابیده می‌شوند. امواج پس از برخورد به سطوح صیقلی بازتابیده می‌شود و به مولکول‌های غذا برخورد می‌کنند.

این انرژی تابیده شده سبب جنبش ذرات غذا شده و با افزایش اصطکاک بین مولکول‌ها باعث گرم شدن و پخته شدن آن می‌شود.

فواید استفاده از مایکروفر:

تعمیز مایکروفر برند

کیفیت غذا در مایکروفر نسبت به  پخت غذا بر روی اجاق گاز بهتر است زیرا زمان مواجهه غذا با دمای بالا، کمتر است. بنابراین ارزش غذایی و ویتامین‌ها تا حدودی زیادی حفظ می‌شوند. ویتامین C و B1 که به حرارت حساس هستند در مایکروفر بیشتر حفظ می‌شوند.

با استفاده از مایکروفر محیط آشپزخانه شما خنک باقی می‌ماند زیرا از شعله‌های آتش خبری نیست.

ایمنی دستگاه مایکروفر به دلیل تکنولوژی بکار رفته در آن بالا است. در صورت پخت بیش از اندازه غذا، دستگاه به صورت خودکار خاموش شده و دیگر آتش سوزی رخ نخواهد داد.

قابلیت‌های اضافه شده در مایکروفر‌های امروزی

قابلیت گریل کردن غذا به برخی از مایکروفر‌ها اضافه شده است. شما به راحتی می‌توانید مواد غذایی خود را در آن گریل کنید و برای این کار از یک سینی فلزی که به آن اضافه شده می‌توانید استفاده کنید.

 • کانوکشن: کانوکشن از دیگر قابلیت‌های اضافه شده در این دستگاه است که با وجود آن حرارت با یک فن که در قسمت پشتی محفظه تعبیه شده به طور یکنواخت در فضای داخلی دستگاه به گردش در بیاید.
 • سولاردام(پخت نوری): این فناوری جدید در مایکروفر با تابش امواج نوری صورت می‌گیرد. با استفاده از آن غذا دیگر خشک نشده و آبدار باقی می‌ماند. همچنین ویتامین‌های ضروری غذا نیز حفظ می‌شود.
 • هیتر ذغالی: در این فناوری حرارت توسط رشته‌های ذغال موجود در المنت ایجاد می‌شود که سبب حفظ ویتامین‌ها و همچنین کاهش چربی و نمک غذا می‌شود.
 • هات بلست: این قابلیت مانند کانوکشن است با این تفاوت که گرما از طریق المنت‌های تعبیه شده در بالای دستگاه به محفظه تزریق می‌شود. با تولید حرارت فن مخصوص روشن می‌شود و غذا به صورت یکنواخت پخته می‌شود.
 • پخت خودکار: از دیگر قابلیت‌های اضافه شده می‌توان به پخت خودکار با تنظیمات پیش‌فرض، یخ زدایی، پخت با تاخیر، درب از بالا باز شو، سینی گردان، پخت به کمک حسگر، قفل کودک، قفل داخلی و.. اشاره کرد.

استفاده صحیح از مایکروفر:

تعمیر مایکروویو برند

 1. از ظروف مخصوص مایکروفر استفاده کنید.
 2. اگر از یک ظرف در بسته برای پخت غذا استفاده می‌کنید منافذی برای خروج بخار را در نظر بگیرید.
 3. لایه‌های خارجی غذا زودتر از قسمت‌های دیگر پخته می‌شود لذا دقت کنید که قسمت‌های ضخیم‌تر را در سطح بیرونی قرار دهید.
 4. اگر در دفترچه راهنما مایکروفر زمانی را برای انتظار بعد از پخت در نظر رفته است بهتر است منتظر بمانید زیرا در این زمان هنوز غذا به کمک گرمای درون آن در حال پخت است.
 5. مایکروفر خالی را روشن نکنید چرا که برخورد اشعه به دیواره‌ها سبب خراب شدن آنها می‌شود.
 6. سطوح چرب داخل دستگاه را تمیز کنید.

مایکروویو:

ماکروویو نوعی موج است که روی طیف الکترومغناطیسی بین امواج رادیونی و مادون قرمز قرار دارد. فرکانس موجی که در اجاق ماکروویو استفاه می‌شود تقریبا 2/45 GHz است.

امواج در این محدوده جذب آب، قند و چربی می‌شوند ولی جذب اکثر پلاستیک‌ها، شیشه‌ها و سرامیک‌ها نمی‌شوند.

در اجاق ماکروویو، امواج رادیویی به داخل غذا نفوذ می‌کنند و مولکول‌های آن را به طور یکنواخت در کل ماده غذایی تحریک می‌کنند. با برانگیخته شدن مولکول‌ها در همه جای ماده، غذا به طور یکنواخت گرم می‌شود. در تکه‌های ضخیم‌تر غذا تابش مایکروویو به طور یکنواخت نفوذ نمی‌کند و وسط ماده‌ی غذایی ممکن است سرد باشد. همچنین قسمت‌های داغی در مواد غذایی وجود خواهند داشت که به دلیل تداخل سازنده موج ایجاد می‌شوند.

اجزای اصلی ماکروویو:

منبع تغذیه، مگنتورن، موج‌بر، فن، درب و قفل، کاواک پخت و سینی چرخان.

 • منبع تغذیه: وظیفه انتقال برق با ولتاژ معین به مگنتورن را دارد.
 • مگنتورن: مگنتورن از دو کلمه مگنت و الکترون تشکیل شده است. وظیفه مگنتورن گرم کردن غذا به وسیله ایجاد امواج است.

طیف امواج

تفاوت ماکروفر و ماکروویو:

ماکروویو مواد غذایی را با ساطع کردن امواج با طول موج کوتاه و در مدت زمان کم پخت می‌کند. ماکروفر با المنت گرمایی همین کار را با زمان بیشتری انجام می‌دهد.

توستر چیست؟

با توستر می‌توانید غذایتان را در مدت زمان کم گرم کنید. دستگاه توستر با دو المنت گرمایی در بالا و پایین باعث ایجاد حرارت در محفظه‌ی داخلی می‌شود.

توستر‌ها بر اساس کارکرد دو نوع هستند:

 1. توستر با پنل معمولی: این نوع توسترها مجهز به تایمر مکانیکی می‌باشند و از یک فن برای چرخش حرارت داخل محفظه استفاده می‌شود.
 1. توستر با پنل الکترونیکی: در این نوع توستر‌ها تنظیمات دستگاه به کمک میکروسوییچ انجام می‌شود.

اجزای توستر:

توستر

 • بدنه: بدنه دستگاه توستر از فلز لعاب کاری شده است.
 • درب شیشه‌ای: برای رویت مواد داخل توستر از یک درب شیشه‌ای استفاده شده است. برای جلوگیری از اتلاف انرژی یک لامپ درون محفظه تعبیه شده است که دیگر نیازی به باز کردن درب نباشد
 • سینی و طبقه‌های داخلی: از چند عدد سینی تفلون دار و طبقه‌های مختلف برای قرار دادن غذا درون توستر استفاده شده است.
 • ترموستات: ترموستات توستر از نوع بیمتال است و به صورت سری به مجموعه المنت‌ها قرار می‌گیرید. وظیفه آن کنترل دمای ممحفظه داخلی دستگاه می‌باشد.
 • المنت: المنت توستر به صورت میله‌ای است و دو المنت در قسمت بالا به صورت سری و دو میله در قسمت پایین به صورت سری با هم درون محفظه  قرار دارند.
 • فیوز حرارتی: این قطعه علاوه بر جریان به دما نیز حساس بوده و در یک دمای خاص جریان را قطع می‌کند.

تفاوت توستر با ماکروویو:

حرارت ایجاد شده در توستر‌ها به سبب داغ شدن المنت‌ها است. حرارت ایجاد شده سبب داغ شدن و پخته شدن غذا می‌شود. در توستر مواد غذایی از بیرون به درون گرم می‌شوند و همین امر سبب برشته شدن مواد غذایی می‌شود.

در ماکروویوها سیستم کاملا متفاوت است. امواج الکترومغناطیس سبب به جنبش در آمدن مولکول‌ها می‌شوند و این انرژی جنبشی باعث تولید گرما و پخته شدن غذا می‌شود. بنابراین مواد غذایی از درون به بیرون گرم می‌شوند. در ماکروویو شما نمی‌توانید مواد غذایی را برشته کنید و صرفا برای غذا‌هایی که چربی بالا و آبدار هستند مناسبند.

در آن توستر مادون قرمز با استفاده از تکنولوژی جدید، غذا با حداقل انرژی و حداکثر سرعت پخته می‌شود.

مزیت توسترها:

 • مواد غذایی را سریع‌تر گرم می‌کند.
 • انرژی کمتری مصرف می‌کند.
 • آشپزخانه را گرم نمی‌کند.
 • نیازی به خم شدن و قرار دادن مواد غذایی نیست.
 • راحت‌تر تمیز می‌شود.

تنظیمات از پیش تعیین شده :

برخی توسترها دارای تعدای تنظیمات از پیش تعیین شده هستند. قبل از خرید دقت کنید که کدام قابلیت برای شما مهم‌تر است.

این تنظیمات از پیش تعیین شده شامل:

تعمیر توستر

Toast(برشته کردن کم )

Brown (برشته کردن زیاد)

Broil (کباب کردن)

Bake (پختن)

Reheat (گرم کردن مجدد)

Warm (گرم کردن)

Bagel (نان شیرینی حلقه‌ای)

Pizza (پیتزا)

Cookies (کوکی)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست