all in one

تعمیر و فروش لوازم جانبی لپ تاپ

یکی از مشکلات متداول خرابی لوازم جانبی کامپیوتر از جمله باطری، شارژر و …  می باشد. این مشکلات را گاها با تعمیر میتوان بر طرف کرد و گاهی مجبور به تعویض قطعه می شویم.

تعمیر شارژر لپ تاپ

یکی از مشکلات متداول شارژر داغ شدن آن است. گاهی اوقات یکی از قطعات شارژر (ترانزیستور قدرت و یا آی سی ریگولاتور) که جریان شارژ باتری از آن عبور می‌کند، به قدری داغ می‌شود که حرارتش باعث ذوب شدن لحیم پایه‌هایش می‌شود و موجب میشود که شارژر درست کار نکند. برای تعمیر شارژر لپ تاپ ، مرکز تخصصی سخت افزار ایران به راحتی مشکل را حل می کند.

 مراحل بر طرف کردن مشکل شارژر لپ تاپ

باز کردن قاب شارژر

شارژر لپتاپ پِرِسی است. یعنی پیچی برای باز کردن ندارد و باید قاب آن شکسته شود تا بتوانید به مدارات داخلی‌ دسترسی پیدا کنید. در این مرحله با استفاده از  پیچ‌گوشتی و انبر دست، قاب را به گونه‌ای که از شیار باریکی که دورش دیده می‌شود (و محل پِرِس شدن قاب است) شکسته و باز می‌کنیم. این کار به دقت انجام می شود  و ظاهر شارژرتان حفظ خواهد شد.

جدا کردن لایه‌های محافظ دور مدار

دور مدارات شارژر یک لایه‌ی عایق پلاستیکی و یک قاب فلزی قرار دارد. قاب فلزی فقط از یک نقطه‌ی کوچک به مدار لحیم شده است که به راحتی می‌توان آنرا با هویه و قلع‌کش جدا کرد. لایه‌ی عایق هم با مقدار زیادی چسب به مدار چسبیده است که البته چسب محکمی نیست و می‌توان با کمی دقت این لایه را سالم جدا کرد.

رفع نقص مدار

حالا باید قطعه‌ی مشکل‌ساز را پیدا کرده و لحیم پایه‌هایش را با هویه محکم کرد. البته بهتر است کمی لحیم اضافه هم به پایه‌ها اضافه شود. ممکن است از عود کردنش جلوگیری کند.

آزمایش

قبل از اینکه همه‌چیز را به وضعیت سابق برگردانیم، اول شارژر را آزمایش میکنیم تا مطمئن شوید که کار موفقیت‌آمیز بوده است. یکی دیگر از مشکلات شایع شارژر کهنه و پوسیده شدن سیم شارژر است. شارژر  یکی از وسایلی است که استهلاک زیادی دارد. اگر زیاد اهل استفاده از لپ تاپ باشید، باید شارژر را مدام با خودتان جابه جا کنید. این جابه جایی‌های مکرر و البته پیچیدن و باز کردن مرتب سیم شارژر، استهلاک شارژر را به شدت افزایش می‌دهد. اولین چیزی که در شارژر کهنه و پوسیده می‌شود، سیم آن است. اگر جلوی یک پوسیدگی و یا شکاف کوچک در سیم شارژر را نگیرید، سیم شارژر کلاً قطع می‌شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

آیا باتری لپ تاپ قابل تعمیر است؟

لپ تاپ‌ها بدون باتری سالم بخش بزرگی از کارایی خود را از دست می‌دهند. اما تعمیر باتری  به سادگی و سرراستی تعمیر سایر قطعات این دستگاه‌ها نیست. به همین خاطر، متخصصان توصیه می‌کنند با استفاده صحیح ، خودتان را از تعمیر باتری لپ تاپ بی‌نیاز کنید. اگر باتری لپ تاپ شما به اندازه قبل در خود شارژ نگه نمی‌دارد، یا کاملا از کار افتاده و می‌خواهید بدانید آیا باتری  قابل تعمیر است یا خیر، با ما همراه باشید.

آیا باتری لپ تاپ قابل تعمیر است؟

زمانی که باتری لپ تاپ دچار مشکل می‌شود، بیشتر افراد سراغ ترفندهای احیای آن می‌روند. احیای باتری لپتاپ به این صورت است که باتری در یک پارچه پیچیده‌شده، و آن داخل پلاستیک و درون فریزر قرار می‌دهند. پس از حدود ۱۰ ساعت، باتری بیرون آورده می‌شود. وقتی باتری با فضای بیرون هم‌دما شد، باید آن را چندبار شارژ و دشارژ کرد.                                                                                                                                                   با این ترفند لرزش مولکول‌های باتری کاهش پیدا کرده، جریان برق بهتر از آن عبور می‌کند و حدود ۱ تا ۲ ساعت بیشتر شارژ را در خود نگه می‌دارد.

البته اگر مشکل قطعه اساسی باشد، اینکار تنها تعمیر باتری لپ تاپ را به تاخیر می‌اندازد. توجه داشته باشید که این روش فقط برای باتری‌های نیکل کادمیوم و نیکل متال هیبریدی کاربرد دارد. پس اصلا باتری‌های لیتیومی را درون فریزر قرار ندهید. باتری‌های لپ تاپ‌های امروزی (چه داخلی و چه پرتابل) از نوع لیتیوم یون هستند و از چند سلول تشکیل شده‌اند. وقتی باتری از کار می‌افتد یا سریعا خالی می‌شود،‌ برای تعمیر باتری باید سلول معیوب را پیدا، و آن را تعویض کرد.                                                                                                                                                              بنابراین، پاسخ کلی به سوال “آیا باتری لپ تاپ قابل تعمیر است” مثبت است. البته بسته به نوع باطری لپ تاپ‌تان، ممکن است پاسخ منفی هم باشد.

کدام باتری‌ها تعمیر نمی‌شوند؟

اگر باتری دستگاه شما از نوع لیتیوم پلیمر است، متاسفانه تعمیر باتری شما امکان‌پذیر نیست. باتری‌هایی که از این باتری‌ها استفاده می‌کنند، از اصل یکتایی باتری پیروی می‌کنند. نکته اینجاست که این باتری‌ها وقتی ایرادی پیدا می‌کنند، حجم آن به شدت زیاد می‌شود. این اتفاق در لپتاپ‌های مدرن و باریک امروزی مانند اولترابوک‌ها اصلا خوب نیست، و حتی ممکن است به سایر قطعات دستگاه هم آسیب برساند. در این حالت هزینه تعمیرات از هزینه تعویض باتری هم بیشتر خواهد شد. اگر شما هم چنین دستگاهی دارید، سریعا برای تعویض باتری آن اقدام کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

تعمیر باتری لپ تاپ چگونه انجام می‌شود؟

همین ابتدای کار باید بگوییم که تعمیر باتری لپ تاپ دل،‌ ایسوس و یا هر برند دیگر، یک کار بسیار تخصصی است. اگر باتری هنوز شارژ داشته باشد یا به سلول آن آسیبی برسد، ممکن است اتصال، سوختن مدار و یا حتی آتش‌سوزی اتفاق بیفتد. مراحل تعمیر باتری لپ تاپ به شرح زیر است

ابتدا باتری با دقت از محفظه پلاسنیکی‌اش خارج می‌شود. سلول‌ها نیز با احتیاط و بدون آسیب به مدار یا کابل‌های متصل‌کننده از هم جدا می‌شوند. سلول‌ها معمولا از طریق پایه‌های فلزی یا رشته‌های سیمی به هم وصل شده‌اند. بعد از جدا کردن سلول‌ها از یکدیگر، هر کدام به وسیله مولتی‌متر تست می‌شوند،‌ تا سلول(های) معیوب پیدا شود.                                                                                                                                                     برای تعمیر باتری لپ تاپ، سلول معیوب با یک سلول جدید جایگزین می‌شود. با اینکار، سطح سلامت باطری تا حد مطلوبی افزایش پیدا می‌کند.

تعمیر باتری بهتر است یا تعویض آن؟

با بررسی همه جوانب، تعویض باتری در نقایسه با تعمیر باتری لپ تاپ انتخاب بهتری است. از خطرات پروسه تعمیر این قطعه (از جمله انفجار) که بگذریم، باید توجه داشته باشید که ایراد یک باتری لزوما از سلول‌های آن ناشی نمی‌شود. ممکن است سلول‌ها در سلامت کامل باشند، اما قطعات مدار کنترل آن معیوب شده باشند. به همین خاطر، امیدواریم کمتر بودن هزینه تعمیر باتری لپ تاپ باعث نشود آن را تعویض نکنید. اتفاقاتی مانند اشتباه در مونتاژ باتری پس از تعمیر می‌تواند صدمات جدی‌تری به بار بیاورد و هزینه بیشتری روی دست شما بگذارد.

تعمیر کیبورد لپ تاپ

کیبورد یکی از قطعات مهم  لپ تاپ بوده که روزانه بارها از آن استفاده می کنید ، کیبورد لپ تاپ  هم مانند سایر قطعات دستگاه ممکن است آسیب ببیند ، همانطور که می دانید در لپ تاپ ها امکان اضافه کردن جدیدترین کیبورد ها از طریق USB وجود دارد اما جابه جایی مداوم این کیبوردها کمی دشوار است  بعد از خراب شدن کیبورد  بهتر است آن را تعویض کرده یا تعمیر کنید در این مطلب دلایل خرابی کیبورد را بررسی خواهیم کرد ، در ادامه همراه رایانه کمک باشید. اگر دکمه های کیبورد لپ تاپ خراب شد چکار کنیم؟چطور کیبورد لپ تاپ را عوض کنیم؟

 کیبورد لپ تاپ

صفحه کلید یا کیبورد  بر روی لپ تاپ نصب شده به کمک  خار ها یا پیچ های بسیاری در لپ‌تاپ محکم شده ، سپس با کابلی مخصوص به برد اصلی متصل می شود ، جدا کردن کیبورد کار تخصصی است چون باید ابزار مخصوص آن را را داشته باشید تا آن را از لپتاپ جدا کنید اما هرگز اینکار را انجام ندهید قطعا در مراحل تعویض کیبورد لپتاپ موفق نخواهید بود..

مشکلات کیبورد لپ تاپ

خرابی کیبورد لپ تاپ لنوو یا خرابی کیبورد  ایسوس در مقایسه با سایر لپ تاپ ها شاید دلایل مشترکی داشته باشند اما نحوه ی باز کردن یا تعمیر آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت است ، البته فراموش نکنید در بعضی از لپ تاپ ها مثل ایسوس ، سونی و msi ، کیفیت قطعات بالاتر است ، در این لپتاپ ها صفحه کلید دیرتر آسیب می بیند. در طراحی یا ساخت کیبورد ، اندازه فاصله بین دکمه ها واندازه ی کیبرد بسیار مهم است این کار به غیر از بخشیدن زیبایی به لپتاپ از ورود آشغال یا گرد و غبار در لپ‌تاپ تا حدودی جلوگیری می کند.

 دلایل کار نکردن کیبورد

  • ریختن مایعات بر روی کیبورد
  • خرابی چند دکمه از کیبورد
  • خرابی LED
  • گیر کردن دکمه های کیبورد
  • تکان خوردن سوکت کیبورد در مادربرد

خرابی دکمه ها صفحه کلید

گیر کردن چند دکمه کیبورد ، کارنکردن یا شکستن بعضی از دکمه های آن از رایج ترین مشکلات کاربران است حتی گاهی در زیر دکمه ها آشغال جمع شده و دکمه های کیبورد لپتاپ کار نمی کند، جهت حل این مشکل باید صفحه کلید را باز کرده و آن را تمیز کنید.

 خرابی LED

خرابی LED های کیبورد شاید زیاد مهم نباشد و همیشه بهتر است زمانی که آسیب ها  جدی شد کیبرد لپ تاپ خود را باز کنید ، باز کردن لپ تاپ توسط افراد ناوارد باعث آسیب دیدن ، شکستن یا حتی تعویض قطعات اصلی سیستم با قطعات تقلبی و نامرغوب در لپتاپ می شود به همین دلیل بهتر است تا حد ممکن از باز کردن لپ تاپ بپرهیزید.

تکان خوردن سوکت کیبورد در مادربرد

در بحث تعمیر کیبورد گاهی شل شدن سوکت کیبورد که به آن فلت نیز میگویند در مادربرد  ، باعث کارنکردن کیبورد لپتاپ می شود برای حل این مشکل که کمتر از سایر موارد رخ میدهد باید کیبورد لپتاپ باز شود تا سوکت به طور صحیح توسط تعمیر کاران لپتاپ جا زده شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست