دستگاه کپی

تعمیر دستگاه کپی:

دستگاه کپی در اکتبر 1937 چستر کارلسون، وکیل حق ثبت اختراع در نیویورک، فرایندی به نام الکتروفوتوگرافی را اختراع کرد.در سال 1938 این اختراع به Xerograph تغییر نام داد و اولین فتوکپی با عنوان “10-22-38 Astoria” شناخته شد. فرآیند کپی برداری زیروگراف به یکی از معروف‌ترین اختراعات قرن بیستم تبدیل شد. امروزه متخصصان حرفه‌ای در زمینه تعمیر  دستگاه کپی برای حل مشکل کاربران اماده خدمات رسانی هستند. شرکت ارارسیستم در ایران نمایندگی رسمی انواع برندهای دستگاه کپی را به عهده دارد.

دستگاه کپی

کارلسون تحسین جهان را به دست آورد و بسیار ثروتمند شد زیرا اختراعش یک صنعت میلیارد دلاری ایجاد کرده بود. تخمین زده شده است که کارلسون قبل از مرگش در سال 1968، حدود 100 میلیون دلار به موسسات و بنیادهای خیریه کمک کرد و اینگونه دستگاه فتوکپی شروع به متولد شدن کرد. دستگاهای  کپی از جمله لوازم واجب و ضروری در ادارات و سازمان‌های اداری است و استفاده از آن اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل آگاهی از مشکلات این دستگاه و نحوه‌ی عملکرد آن به کاربران گرامی توصیه می‌شود. دستگاه‌های کپی از تنوع زیادی برخوردارند و هر کدام برای عملکرد خاصی تولید شده اند. در ادامه به بررسی عواملی می‌پردازیم که ممکن است در عملکرد چه چیز‌هایی اختلال ایجاد کند:

  • گیر کردن کاغذ در دستگاه:

از رایج‌ترین مشکلات این دستگاه گیر کردن کاغذ درون آن است. پیدایش این مشکل می‌تواند علت‌های زیادی مثل وزن و جنس کاغذ داشته باشد. این نکته را باید در نظر داشته باشیم که کاغذ‌های سبک، مستعد گیر کردن در دستگاه‌ها هستند. مساله‌ی بعدی که حائز اهمیت است، این است که اگر تنظیمات دستگاه با وضعیت قراردادن کاغذ در دستگاه متفاوت باشد، امکان گیر کردن کاغذ در آن  وجود دارد. بنابراین باید به تنظیمات دستگاه دقت شود. در هر صورت اگر کاغذ در دستگاه گیر کرده، می‌توانید به راحتی در دستگاه را باز کنید و کاغذ را بیرون بکشید. اما اگر این مشکل به طور مکرر اتفاق بیفتد، باید به مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه وعلت را جویا شوید.

تعمیر کاغذکش

  • مچاله و چین و چرو ک شدن برگه ها:

یکی دیگر از مشکلات دستگاه کپی، مچاله شدن و چین و چروک کاغذهاست. درست قرار نگرفتن برگه‌ها در دستگاه کپی، رولرهای چسبناک، غلتک خراب و فرسوده، برگه‌های مرطوب و خراب و بعضی اوقات گرد و غبار، علل ایجاد کننده این مشکل است. برطرف کردن این مشکل با حضور یک تعمیر کار متخصص در زمینه‌ی تعمیر دستگاه کپی، با توجه به برند دستگاه  میسر است.

  • عدم کارکرد صحیح برد کپی :

گاهی ممکن است عدم کارکرد صحیح برد، موجب بروز اختلال در عملکرد دستگاه شود مشکلات موجود در برد، می‌تواند باعث آسیب دیدن یا سوختن  قسمتی از برد دستگاه  شود. مشکلات برد سبب می‌شود فرایند انتقال دستورات به دستگای کپی با مشکل مواجه شود و فرایند چاپ به درستی صورت نگیرد. فشار بیش از حد که در حین کار به دستگاه وارد می‌شود از دیگر عواملی است که سبب آسیب رسیدن به برد دستگاه کپی می‌شود. از طرف دیگر فشار و ولتاژ بالای ورودی  عامل دیگر این مشکل می‌باشد.

  • افتادن خط بر روی برگه‌های کپی:

وجود خطوط بر روی برگه  یکی از مشکلات رایج در دستگاه کپی است. این امر موجب ناخوانا شدن مطالب برگه می‌شود. بروز چنین مشکلی ممکن است از کثیف و یا خراب بودن درام دستگاه باشد. معمولا با تعویض درام این مشکل برطرف می‌شود. جهت بررسی تخصصی و اصولی بروز خطوط افقی بر روی دستگاه کپی خود، با متخصصین تعمیر دستگاه کپی ما در تماس باشید.

  • مشکلات تونر یا کارتریج دستگاه کپی:

اگر تونر یا کارتریج  خراب یا خالی باشد، کپی‌ها کمرنگ یا بی کیفیت چاپ می‌شوند. این مشکل با پر کردن یا تعویض کارتریج برطرف می‌شود. کاربران باید دقت کنند از جوهر و کارتریج مخصوص دستگاه کپی خود استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است کپی‌ها بی کیفیت و کمرنگ چاپ شود. همانگونه که ذکر شد، مشکلات تونر و کارتریج ممکن است یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی باشد که با آن مواجه می‌شوید.

شارژ کارتریج

  • ایجاد لکه هایی بر روی صفحه:

یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی، وجود لکه‌های نا متقارن و نامنظم بر روی کاغذ است. این لکه‌ها به صورت نقطه‌های کوچک و بزرگ قابل مشاهده هستند. در این صورت با تمیز کردن تونر و درام دستگاه این مشکل برطرف می‌شود. اقدام دیگر تمیز کردن شیشه‌ی دستگاه است. اگر با این کار  تعمیر نشد، تعویض درام دستگاه کپی می‌تواند مشکل را حل کند.

  • مشکل فیوزینگ:

گاهی ممکن است عدم کارکرد صحیح، ناشی از مشکلات فیوزینگ دستگاه کپی باشد. بدون عملکرد صحیح فیوزینگ، فرایند چاپ به درستی انجام نمی‌شود. در صورت اختلال فیوزینگ، قطعات دیگر از جمله کارتریج‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند.

  • کپی بسیار تاریک یا روشن دستگاه:

 گاه ممکن است به دلیل اتمام تونر و یا عدم هماهنگی تونر با دستگاه این اتفاق قابل مشاهده باشد. بهترین اقدام در این شرایط، تعویض تونر است. بهترین راه حل برای این مشکل که چرا دستگاه کار نمی‌کند باز گرداندن تنظیمات دستگاه به همان تنظیمات شرکت و کارخانه‌ی اولیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست