بازیابی اطلاعات هارد

بازیابی اطلاعات هارد (HDD):

بازیابی اطلاعات هارد یا ریکاوری، Information Retrieval، تعریفی است شامل: فناوری جستجو و استخراج اطلاعات، داده‌ها و فراداده‌ها در انواع حافظه های داخلی و جانبی، این حافظه‌ها می‌توانند، مربوط به دستگاه‌های الکترونیکی بوده و یا قطعه‌ایی بیرون از دستگاه باشند، که برای تبادل اطلاعات به سیستم‌ها متصل می‌شوند. افزایش روزافزون انواع اطلاعات از قبیل عکس، موزیک، ویدئو، اسناد و … موجب شده فضاهای متفاوتی نیز برای نگهداری از این اطلاعات ساخته شود.بازیابی اطلاعات

ممکن است تحت شرایط و به دلایلی که در ادامه به آنها می پردازیم، محتویات این حافظه ها پاک شود و از دسترس خارج شود. اگر کاربر از اطلاعات خود نسخه پشتیبان (بکاپ) نگیرد، باید نسبت به بازیابی اطلاعات آنها اقدام شود. متخصصین بسیاری در حوزه ریکاوری اطلاعات فعالیت کرده و تلاش می‌کنند بتوانند با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف، اطلاعات کاربران را به آنها بازگردانند. مرکز ریکاوری اطلاعات آراسیستم به عنوان یکی از مراکز پیشرو در این زمینه، خدمات درخور و شایسته‌ای را به کاربران ارائه می‌نماید.

علت‌های مورد بررسی در بازیابی اطلاعات:

یکی از فعالیت‌های شرکت آراسیستم، اطلاع دادن در زمینه چگونگی پاک شدن اطلاعات از هاردتان (HDD) می‌باشد. چند علت را در این مقاله بازگو می‌نماییم. بسته به نوع دستگاه و یا حافظه جانبی شما، ممکن است موارد مختلفی منجر به حذف شدن اطلاعات شما شوند. در انواع هاردهای اکسترنال و فلش مموری‌ها، مشکلات سخت افزاری یکی از اصلی‌ترین دلایل از بین رفتن اطلاعات کاربران می‌باشد. در صورت اتصال هارد به سیستم‌های ویروسی نیز ممکن است اطلاعات آنها از بین برود.

در مورد دستگاه‌هایی همچون انواع موبایل، تبلت، رایانه، لپ‌تاپ و … که از حافظه داخلی برخوردارند نیز باید مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری با هم مورد بررسی  قرار گیرند. ممکن است به دلیل نصب یک برنامه معیوب، بخش حافظه دچار مشکل شده و اطلاعات از بین بروند. همچنین گاهی به دلیل بروز آسیب‌های فیزیکی در این وسایل، اطلاعات موجود در آنها پاک می‌شوند.

در مرکز تعمیرات هارد آراسیستم تمامی این موارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برای فرمت کردن کلی هارد (HDD)، ابزارهای خاصی لازم است، که اطلاعات هارد را به صورت فیزیکی پاک کند، در عین حال به هارد هم ضربه نزند. از همین رو توصیه می‌شود برای انجام این کار و دریافت راهنمایی‌های تخصصی مرتبط با آن به شرکت آراسیستم مراجعه نمایید. در غیر اینصورت می‌توانید از نرم افزارهای تخصصی مناسب برای این کار نظیر نرم افزار Expert Eraser استفاده کنید. این نرم افزار، هاردهای IDE و SCSI را به صورت اتوماتیک می‌شناسد و در صورت نصب و استفاده از این برنامه، اطلاعات موجود در هارد به صورت غیر قابل برگشت پاک می‌شود و حتی متخصصان در مراکز بازیابی پیشرفته نیز نمی‌توانند هیچ اطلاعاتی را بازیافت کنند.

 

 

 

نرم افزار بازیابی اطلاعات

ریکاوری داده ها

پاک شدن اطلاعات همیشه فاجعه بزرگی برای کاربر بوده و هست، به خصوص اطلاعات هارد برای کاربر مهم باشد. با توجه به استفاده از انواع دستگاه‌های هوشمندی که همگی دارای حافظه ذخیره سازی هستند، هر روز حجم زیادی از داده‌ها را بسیار ساده ذخیره و حذف می‌کنیم، بدون اینکه خیلی به نحوه انجام این فرایند دقت داشته باشیم. زمانی این موضوع برایمان مهم می‌شود که به دنبال بازیابی یک داده حذف شده مهم باشیم.

در این شرایط می‌خواهیم از هر روشی که شده، داده‌ها را دوباره زنده کنیم. یکی از این روش‌ها استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات است. انواع مختلفی از این گونه نرم افزارها .وجود دارند که هر کدام قابلیت های ویژه‌ای دارند. اما بازیابی  با نرم افزارها راهی است که به مقصد نمی‌رسد. زیرا بسیاری از فایل‌ها با نرم افزار قابل بازیابی نیستند.

دستگاه PC 3000 پیشرفته‌ترین ابزار برای بازیابی و احیای اطلاعات از دست رفته است.

تکنولوژی منحصر بفرد PC 3000 حقیقتاً یک پیشرفت بزرگ در دنیای بازیابی اطلاعات است. این تکنولوژی توسط مهندسان زبده کمپانی ACE Laboratory و کاملاً استادانه و با دقت فراوان در موسسه تحقیقات صنایع الکترونیک USSR ساخته شده است و در نهایت برای تعمیرات و بازیابی  سخت افزار‌های نگه دارنده اطلاعات ( Storage) توسعه پیدا کرده است. در همه موارد، PC 3000 بهترین ابزار سخت افزاری_نرم افزاری جهت بازیابی اطلاعات است بازیابی اطلاعات هاردو تنها راه حل تخصصی است که اکثر موارد بازیابی اطلاعات توسط آن قابل حل است.
این محصولات دارای طبقه بندی خاصی هستند و موارد کاربردی خاصی نیز دارند. اگر فقط یک بار با دستگاه تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات PC 3000 کار کنید درخواهید یافت که واقعا هیچ سیستمی قابل مقایسه با این ابزار نیست. با توجه به درخواست‌های مکرر کاربران در این بخش به معرفی بر خی از نرم افزار‌های بازیابی می‌پردازیم.

 

 

 

بازیابی اطلاعات هارد (hdd):

data recovery (2)

روش‌های بازیابی اطلاعات:

فارغ از دلیل از دست رفتن محتویات حافظه، روش‌های متعددی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد. در این روش‌ها، به نوع حافظه مورد نظر توجه شده و بر اساس آن، روش خاصی به کار برده می‌شود. به عنوان مثال، ریکاوری یک هارد اکسترنال دارای تفاوت‌هایی با ریکاوری هارد و حافظه یک رایانه است. همچنین در هریک از روش‌ها امکان بازگشت بخشی از اطلاعات از دست رفته وجود داشته و نمی‌توان توقع داشت که همه محتویات حافظه مجددا باز گردانده شده و در اختیار کاربر قرار گیرند.

البته تلاش متخصصین مرکز بازیابی اطلاعات در این راستا است که به ریکاوری بیشترین حجم ممکن از اطلاعات حذف شده انواع هارد دیسک، فلش مموری، حافظه رایانه، حافظه گوشی‌های هوشمند و … دست پیدا کنند.

تفاوت بازیابی اطلاعات با بازیابی داده:

یکی از مواردی که معمولا برای کاربران مورد ابهام است، تفاوت بین ریکاوری اطلاعات و بازیابی داده است. شاید این دو در نگاه اول یکسان و مترادف به نظر برسند. در حالی که باید گفت بین این دو مقوله تفاوت‌های زیادی وجود دارد. با این توضیح که داده‌ها معمولا ابهام نداشته اما اطلاعات نیاز به تفسیر دارند، متذکر می‌شویم که در سیستم‌های بازیابی داده، کارایی سیستم از نظر سرعت و فضا به عنوان معیار ارزیابی در نظر گرفته می‌شود.

در حالی که در سیستم‌های ریکاوری اطلاعات، معیار دقت و بازخوانی معیارهای اصلی ارزیابی به شمار می‌روند. کارشناسان ما در مرکز، ضمن اشراف کامل بر تفاوت‌های این دو مقوله، تمامی موارد لازم را در بازیابی اطلاعات در نظر می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست