تعمیر لپ تاپ

لپ تاپ نوعی رایانه قابل حمل است که اکثرا به شکل تاشو هستند که دارای دو قسمت درب بالایی که شامل یک صفحه نمایش است و قسمت پایین شامل صفحه کلید و صفحه لمسی می‌باشد.این دو بخش توسط یک لولا به هم متصل می‌شوند و هنگام سفر می‌توانید دو قسمت را روی هم تا کنید تا از صفحه نمایش و صفحه کلید محافظت کنید.تولید‌کنندگان همچنین چندین فاکتور دیگر برای لپ تاپ‌ها ایجاد کرده‌اند که ویژگی های متفاوتی از “لپ تاپ سنتی” که در بالا توضیح داده شد را ارائه می‌دهند.

اندازه صفحه نمایش لپ تاپ‌ها

معمولاً در حدود 11 اینچ (28 سانتی‌متر) تا 17 اینچ (43 سانتی‌متر) است.با این وجود لپ تاپ‌های کوچکتر و سبکتر نیز در دسترس هستند و اغلب به آنها”subnotebook”  یا فوق قابل حمل می‌گویند در حالی که لولا در بیشتر لپ تاپ‌های سنتی تاکنون خم می‌شود، برخی از لپ تاپ ها – به نام کانورتیبل ، هیبرید یا 2 در 1 – می‌توانند تا حد زیادی تا شوند.این لپ تاپ ها معمولاً دارای یک صفحه لمسی هستند بنابراین می توانید هنگام چرخاندن صفحه کلید به پشت ، از انگشتان خود برای کنترل دستگاه استفاده کنید.لپ تاپ های جداشونده با اجازه دادن به کاربر برای حذف کامل صفحه کلید ، این مفهوم را بیشتر پیش می برند.

لپ تاپ ها از رایانه های رومیزی متمایز هستند.  که معمولاً در یک خانه یا دفتر در یک مکان می مانند.

در مقایسه با این ماشین های بزرگتر ، لپ تاپ ها به طور کلی انرژی کمتری مصرف می کنند ، اما عملکرد کلی کمتری دارندزیرا آنها همچنین نمی توانند با گرما کنار بیایند. در حالی که برخی از لپ تاپ ها قابلیت ارتقا و تعمیر دارند .اما رایانه های رومیزی تجربه ساده تری را ارائه می دهند زیرا قطعات به طور گسترده در دسترس و قابل تعویض هستند.معمولاً می توانید سازنده لپ تاپ را با جستجوی آرم وی در قسمت بیرون لپ تاپ ، یا در پشت نمایشگر ، در زیر نمایشگر یا در پایین دستگاه ، شناسایی کنید.

نام مدل خاص معمولاً در پایین لپ تاپ مستقیماً روی کیس یا برچسب متصل چاپ می شود.در صورت عدم موفقیت ، اغلب می توانید شماره سریال / برچسب خدمات را در همین نزدیکی پیدا کنید.صفحه “پشتیبانی” یا “بررسی ضمانت” را برای سازنده خاص خود به صورت آنلاین جستجو کنید و برای اطلاعات بیشتر در مورد شماره خود ، شماره سریال را وارد کنید.

عیب یابی لپ تاپ:

لپ تاپ روشن نمی شود؟

گاهی اوقات لپ تاپ کاملاً مرده و گاهی اوقات این فقط یک مسئله ساده است:

  • اولین مسئله بررسی باتری است. مطمئن شوید آداپتور با برق مورد استفاده با رایانه شما کار می کندو به اندازه کافی وات برای تأمین انرژی مدل خاص شما بیرون می آورد..
  • آیا لپ تاپ نشانه هایی از زندگی دارد؟ این موارد شامل چرخش فن ، چراغ چشمک زن یا بوق زدن است.این بوق ها یا چراغ های چشمک زن اغلب با یک مسئله خاص مطابقت دارند که می توانید آن را برطرف کنید.

به عنوان مثال ، دو بوق هنگام راه اندازی لپ تاپ دل به طور کلی نشان دهنده وجود مشکل درحافظ رم است.

  • مشکلات مربوط به صفحه را بررسی کنید. بسیار ساده است که فکر کنید لپ تاپ شما کار نمی کند حتی اگر مشکل کاملاً به دلیل صفحه نمایش باشد.اگر صفحه روشن نشد ، چراغ قوه را به صفحه بتابانید و به دنبال هر تصویر بگردید. اگر می توانید تصاویر کم نور را ببینید . نور پس زمینه در صفحه نمایش شما از بین رفته است و باید صفحه نمایش را تعویض کنید.همچنین اطمینان حاصل کنید که فقط روشنایی را پایین نیاورده اید.
  • آیا می توانید وارد BIOS شوید؟ BIOS فریمور اساسی است که هنگام شروع کامپیوتر شما اجرا می شود.با فشار دادن دکمه روشن / خاموش ، بعضی اوقات می توانید هنگام شروع لپ تاپ ، تنظیمات BIOS را با نگه داشتن F2 ، F10 یا کلید حذف روی صفحه کلید وارد کنید.اگر می توانید به BIOS دسترسی پیدا کنید اما با یک بوت معمولی دیگر نمی توانید پیشرفت کنید

لپ تاپ شما به خوبی کار می کند ، اما مشکلی در عملکرد سیستم عامل آن دارید .

اگر هیچ یک از این مراحل کار نکرد ، ممکن است لازم باشد مادربرد را تعویض کنید یا آن را به یک تعمیرگاه برسانید که می تواند با مادربرد مشکل را حل کند.اگر لپ تاپ دارای یک ورودی برق جداگانه است که با کابل به مادربرد متصل است ، می توانید ابتدا آن قسمت را تعویض کنید.بعضی اوقات مادربرد خوب کار می کند اما بخاطر پورت برق ضعیف برق دریافت نمی کند.قانون کلی برای عیب یابی این است که شما می خواهید قبل از تصمیم گیری برای تعویض / تعمیر مادربرد ، سایر موارد را رد کنید زیرا این یکی از گران قیمت ترین قطعات است.

صفحه نمایش پیکسل مرده دارد؟

پیکسل های مرده روی صفحه لپ تاپ مانند نقطه هایی به نظر می رسند که بدون توجه به آنچه “باید” نمایش دهند ، تغییر رنگ نمی دهند.معمولاً کاملاً سفید ، سیاه ، قرمز ، سبز یا آبی گیر کرده اند. بعضی اوقات می توانید این خالهای روی صفحه را نادیده بگیرید،اما یک گروه بزرگ می تواند حواس شما را پرت کند.

لپ تاپ بیش از حد گرم می شود؟

همانطور که در بخش “چگونه یک لپ تاپ کار می کند” در زیر توضیح داده شده است ، کامپیوتر گرمای تولید می کند که باید از آن خارج شود. اگر رایانه شما گرم است ، لزوماً بد نیست.آمار مهم دمای پردازنده است. اگر این دما به حدود 100 درجه سانتیگراد برسد ، کامپیوتر برای محافظت از خود به طور خودکار خاموش می شود.می توانید دمای پردازنده را در ویندوز با ابزاری مانند RealTempیا درلینوکس با دستور ترمینال «sensors» کنترل کنید.

اگر هیت سینک یا فن متصل به آن غبار گرفته باشد ، ممکن است پردازنده بسیار گرم باشد.بهترین راه حل این است که کامپیوتر را باز کنید و مقداری هوای فشرده را به داخل فن بکشید تا گرد و غبار حاصل از سالها استفاده بالا برود.اگر نمی خواهید به محیط زیست صدمه بزنید ، می توانید از یک پارچه بدون پرز یا برس بدون استاتیک نیز استفاده کنید.

باتری به سرعت خالی میشود؟

ممکن است به باتری جدیدی نیاز داشته باشید. ممکن است متناوباً روی لپ تاپ خود فقط یک بازی ، مجموعه ویرایش ویدئو یا یک برنامه شبیه سازی نرم افزارهای فشرده را اجرا کنید.این برنامه ها مانند یک نوجوان پس از روزه داری از طریق باتری شما غذا می خورند. باید ظرفیت فعلی باتری خود را در مقابل حداکثر ظرفیت اصلی آن بررسی کنید.

چگونه یک لپ تاپ کار می کند؟

رایانه ها جادو نیستند ، هرچند قدرتی که ارائه می دهند بسیار جادویی است.اگر از قبل با فناوری کامپیوتر آشنا هستید ، می توانید از این بخش صرف نظر کنید ، اما برای بقیه این اطلاعات برای راهنمایی جهت عیب یابی و تعمیرگرداوری شده است.

صفحه نمایش:

بیایید از قسمت بیرونی لپ تاپ شروع کنیم. صفحه نمایش از آرایه ای از پیکسل ها تشکیل شده است .که هر کدام می توانند به طور جداگانه رنگ خود را تغییر دهند. وضوح صفحه به عنوان تعداد پیکسل های عرض و ارتفاع نمایشگر اندازه گیری می شود(به عنوان مثال 1080×1920 پیکسل). به غیر از برخی موارد استثنایی ، پیکسل های نمایشگر هیچ نوری از خود ساطع نمی کنند.در عوض ، آنها رنگ نوری را که توسط یک نور پس زمینه که در پشت پیکسل ها قرار دارد ، تغییر می دهند.در صورت خرابی هر یک از این قطعات ، نیاز به تعویض کامل آنهاست.

پردازنده:

در قسمت داخلی  ، پردازنده مرکزی (که گاهی اوقات “پردازنده” نامیده می شود) به عنوان مغز دستگاه کار می کند.همه کدهایی را که شامل برنامه هایی است که روزانه استفاده می کنید ، اجرا می کند.CPU گرما تولید می کند که باید به نوعی دفع شود – در غیر این صورت کامپیوتر بیش از حد گرم می شود و خاموش می شود.

تعداد زیادی از لپ تاپ ها دارای هیت سینک برای جذب گرما از پردازنده مرکزی و یک فن هستند

که هوای خنک را بر روی این بخاری می دزدد و هوای گرم را به سمت عقب و کنار دستگاه منتقل می کند.اگر هیت سینک را بردارید ، باید خمیر حرارتی جدیدی را روی CPU اعمال کنید تا امکان انتقال حرارت کافی را داشته باشد.

مادربرد:

در حالی که پردازنده مرکزی به عنوان مغز لپ تاپ کار می کند ، مادربرد سیستم عصبی است.مادربرد صفحه نازکی است که بیشتر فضای کامپیوتر را اشغال می کند و به طور کلی بزرگترین جزاست. این ماده از فایبرگلاس با خطوط ریز مسی که در آن تعبیه شده استو از سطح برد عبور می کند ، ساخته شده است. این خطوط ، که معمولاً “ردیابی” نامیده می شوند ،

به CPU اجازه می دهد تا مستقیماً با سایر قطعات رایانه مانند RAM و حافظه ارتباط برقرار کند.

در حالی که برخی از لپ تاپ های ضخیم و قدیمی دارای سوکت CPU هستند که امکان تعویض آن را فراهم می کند ،این دو قسمت اغلب با هم لحیم می شوند و به صورت جداگانه قابل تعویض نیستند.

رم:

کدی که CPU از آن استفاده می کند قبل از اجرای در یک مکان ذخیره موقت، به نام RAM قرار دارد.اجزای رم یا مستقیماً به مادربرد لحیم می شوند یا در شکافی روی مادربرد قرار می گیرند.در سناریوی دوم ، می توانید RAM را که خراب شده است جایگزین کنید یا RAM بیشتری به رایانه خود اضافه کنید.حافظه RAM لحیم شده به مادربرد به راحتی قابل ترمیم نیست مگر توسط یک حرفه ای.

ذخیره سازی:

برنامه ها و اسناد شما در یک هارد دیسک یا SSD درون لپ تاپ ذخیره می شوند.از آنجا که هارد دیسک ها به معنای واقعی کلمه از دیسک هایی تشکیل می شوند که با سرعت بالایی درون لپ تاپ شما می چرخند ،در نهایت می توانند از بین بروند یا با ضربه شدید از بین بروند. حافظه های SSD دارای مشکلات یکسانی نیستند و سریعتر از درایوهای سخت هستند ،

بنابراین انجام یک تعویض می تواند تفاوت زیادی برای دستگاه شما ایجاد کند.با این وجود برخی از SSD ها مستقیماً به مادربرد لحیم می شوندکه تعمیر بدون یک تکنسین متخصص را دشوارتر می کند.

باتری:

بخش نهایی که در اینجا ذکر می کنیم باتری است. باتری هنگامی که لپ تاپ به جریان برق متصل نیست ، برق را تأمین می کند.باتری این انرژی اضافی را به عنوان محصول یک واکنش شیمیایی که در داخل اتفاق می افتد تأمین می کند. با گذشت زمان ، این واکنش محصولات جانبی ناخواسته تولید می کندو باتری فرسوده می شود. بنابراین ، باتری اساساً یک قطعه قابل مصرف است و پس از مدت زمان مشخصی باید تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست